X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fortepian w służbie polityki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 17:00
- Gdy Paderewski dał prywatny recital francuskiemu premierowi Georgesowi Clemenceau, zyskał ważnego sojusznika dla sprawy polskiej niepodległości - mówił w Dwójce Maciej Patkowski, autor książki "Kryptonim Paderewski".
Audio
  • Maciej Patkowski opowiada o Ignacym Janie Paderewskim (Notatnik Dwójki)
Ignacy Jan Paderewski w 1921 r.
Ignacy Jan Paderewski w 1921 r.Foto: Herbert A. French / Wikimedia / CC

"Kryptonim Paderewski" to książka oparta przede wszystkim na korespondencji wybitnego pianisty i dyplomaty. Większość listów Ignacego Jana Paderewskiego znajduje się w archiwach amerykańskich, bo w USA kompozytor spędził ostatnie lata życia. - Artysta zmarł w hotelu Buckingham na Manhattanie - opowiadał Maciej Patkowski. - Jego pokój hotelowy został w całości przeniesiony do muzeum w Chicago i można go oglądać w takim kształcie, jaki miał w chwili śmierci kompozytora, łącznie z pasjansem, którego Paderewski już nie ułożył - mówił.

Maciej Patkowski przypominał, jak wielkie zasługi miał pianista dla odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. - Przekonywał Woodrowa Wilsona, że Polska musi być niepodległa, że musi mieć dostęp do morza i miasto Gdańsk. Gdyby nie Paderewski, to Polska byłaby czymś w rodzaju terytorium powierniczego kierowanego przez Ligę Narodów. Jedynie sprawy Gdańska nie udało mu się przeforsować - powiedział autor książki "Kryptonim Paderewski".

- Są różne metody dyplomacji - zauważył Maciej Patkowski. - O Paderewskim można powiedzieć, że świadomie używał zarówno swojej mocy przekonywania ludzi, jak wielkości swego nazwiska. Gdy to nie działało, po prostu grał, a każdy, kto słyszał grającego Paderewskiego, wie, że to wstrząsające przeżycie - dodał.

To, że niezwykły talent pianistyczny Paderewskiego niejednokrotnie wspomagał jego umiejętności dyplomatyczne, pokazuje przywołana przez Macieja Patkowskiego anegdota. - Początkowo nie szło mu z Francuzami - opowiadał. - Wszystko zmieniło się, kiedy w Wersalu premier Francji Georges Clemenceau powiedział do Paderewskiego: "Przyznam się panu, że nigdy nie byłem na pana koncercie". Kompozytor wziął go za rękę i odparł: "Niech pan ze mną idzie". Był tam fortepian, na którym muzyk czasem ćwiczył. Clemenceau wysłuchał półgodzinnego recitalu dla jednego słuchacza i od tej pory jadł Paderewskiemu z ręki - powiedział.

Audycję prowadziła Anna Lisiecka.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski - polityk i wirtuoz

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 08:01
- Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci - mówił wybitny pianista w 1918 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żaden nie zawdzięczał tyle kobietom"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:57
"Ignacy Jan Paderewski - artysta, społecznik, polityk - w opiniach jemu współczesnych" to dwutomowa antologia poświęcona jednej z najbardziej zasłużonych postaci w historii Polski. Autorzy książki byli gośćmi Jedynki.
rozwiń zwiń