Ile zarabiają polscy artyści?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 11:00
40 procent pracuje na tzw. umowach śmieciowych. Mimo to zarobki złe nie są. O wynikach badań nad warunkami pracy artystów sztuk wizualnych opowiadał w Dwójce dr Michał Kozłowski.
Audio
  • Z dr. Michałem Kozłowskim o warunkach pracy polskich artystów sztuk wizualnych rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)
Mało kto funkcjonuje na tym rynku tylko po to, by się utrzymać. Motywacje ekonomiczne nie działają tutaj w dużym stopniu, mówił o środowisku polskich artystów wizualnych dr Michał Kozłowski
"Mało kto funkcjonuje na tym rynku tylko po to, by się utrzymać. Motywacje ekonomiczne nie działają tutaj w dużym stopniu", mówił o środowisku polskich artystów wizualnych dr Michał KozłowskiFoto: Marina del Castell/Flickr, lic. CC BY 2.0

Dwuletnie badania Wolnego Uniwersytetu Warszawy objęły dziewięćdziesiąt polskich artystów sztuk wizualnych. Przeprowadzono wywiady z kuratorami, artystami, pracownikami technicznymi i asystentami z całej Polski.

Jak wygląda sytuacja ekonomiczna w tym środowisku? Z jednej strony, mówił o wynikach badań dr Michał Kozłowski, zauważalne jest poczucie darmowej pracy, świadomość działania "dla misji". - Mało kto wiąże ze światem sztuki wizję kariery materialnej - podkreślał gość Dwójki. Z drugiej strony ogólna struktura dochodów przedstawia się zaskakująco dobrze. Wpływ na ten wysoki wynik może mieć jednak sposób życia samych artystów.

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Michał Kozłowski (współautor raportu "Fabryka Sztuki", podsumowującego wyniki badań Wolnego Uniwersytetu Warszawy)

Data emisji: 8.05.2015

Godzina emisji: 8.35

jp/mm

Zobacz więcej na temat: ekonomia Paweł Siwek SZTUKA
Czytaj także

Leonard Pietraszak. Zaczęło się od Nikifora

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 22:00
Znakomity aktor opowiadał tym razem nie o karierze filmowej i teatralnej, lecz o tworzonej przez kilkadziesiąt lat kolekcji sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Haiti lepiej niż w Polsce rozumieją Halkę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 12:00
- Fakt, że małżeństwo chłopki Halki i szlachcica Janusza jest niemożliwe, był dla Haitańczyków oczywisty. Trudniej to wyjaśnić współczesnym Polakom - opowiadał Paweł Passini, reżyser niezwykłej inscenizacji opery Moniuszki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Wilanowie bakterie jedzą kolory

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
– Dowiadujemy się czegoś o świecie, który jest niewidoczny gołym okiem – mówiła dr Agnieszka Laudy o badaniach mikrobiologicznych w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
rozwiń zwiń