Andrzej Mularczyk: bez piłki nie byłbym pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 13:00
– Piłka nożna była kompletnie sprzeczna z moją naturą. Ale zrozumiałem, że bez niej nie będę miał odwagi pisać – mówił radiowiec, który 13 czerwca kończy 90 lat.
Audio
  • Andrzej Mularczyk o tym , jak został honorowym kawalerzystą (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mularczyk o początkach swojej literackiej przygody (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mularczyk o swojej piłkarskiej pasji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mularczyk o bohaterze reportażu "Wielkie słońce boi się swojego cienia" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mularczyk o osobach w jego życiu ważnych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Andrzej Mularczyk znany jest ze scenariuszy filmu Sami swoi oraz seriali Dom i Blondynka
Andrzej Mularczyk znany jest ze scenariuszy filmu "Sami swoi" oraz seriali "Dom" i "Blondynka"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Piłka nożna jest sportem twardym, kontaktowym, tam trzeba wejść w ciało, poczuć pot zawodnika, a ja bardzo tego nie lubiłem, nie lubiłem, jak trzeszczały kości - opowiadał Andrzej Mularczyk. - W pewnym momencie zrozumiałem jednak, że jeśli tego nie zrobię, to nie odważę się być pisarzem i reporterem, bo nie będę miał odwagi zapukać do kogoś i powiedzieć: przyszedłem dowiedzieć się czegoś o pana życiu - powiedział.

[ZOBACZ TAKŻE] Dwójka świętuje 90. urodziny Andrzeja Mularczyka - scenarzysty i współtwórcy Polskiej Szkoły Reportażu >>>>

Przyszły dokumentalista, scenarzysta filmowy był nastoletnim chłopcem, gdy po raz pierwszy zetknął się z piłką nożną. W Dwójce wspominał m.in. pierwszy mecz, jaki oglądał. Było to podczas niemieckiej okupacji, gdy tego typu imprezy były zakazane. Gdy przyjechał oddział żandarmów, kibice i piłkarze wiedzieli, że to nie skończy się dobrze...

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Gość: Andrzej Mularczyk (pisarz, autor słuchowisk, dwukrotny laureat Prix Italia, reportażysta, twórca scenariuszy filmowych)

Data emisji: 8-12.06.2020

Godzina emisji: 12.45


Czytaj także

Gorzki śmiech. Kargul i Pawlak non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 15:15
– Tak bardzo nie mogłem uwolnić się od tych bohaterów, że wpychałem ich do wielu innych filmów – mówił Andrzej Mularczyk, autor m.in. scenariusza filmu "Sami swoi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak grało się w piłkę nożną sto lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 20:00
Z okazji jubileuszu stulecia Legii Warszawa w audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o dziejach polskiego futbolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilimowski. Najlepszy polski piłkarz niemiecki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 20:00
Przed 1939 r. grał w polskiej jedenastce, w latach 40. zdobywał gole dla drużyny narodowej III Rzeszy. Czy zasłużył na miano zdrajcy, które przylgnęło do niego po wojnie?
rozwiń zwiń