Mądrość nad Wisłą. Jak filozofować po polsku?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 15:06
Kołakowski, Tischner, Ingarden - to nazwiska powszechnie znanych polskich filozofów. A co z innymi myślicielami z naszej ziemi?
Portret Jana Śniadeckiego na przetworzonej rycinie znajdującej się w Studiach historycznych Michała Balińskiego
Portret Jana Śniadeckiego na przetworzonej rycinie znajdującej się w "Studiach historycznych" Michała BalińskiegoFoto: wikimedia/domena publiczna

Ile jednak osób potrafi coś powiedzieć o myśli Jana Śniadeckiego, Anioła Dowgirda bądź Wincentego Lutosławskiego? Czy Andrzeja Towiańskiego i Cypriana Kamila Norwida można nazwać filozofami? Do twórczości jakich myślicieli warto wciąż wracać?

Porozmawiamy o tym z prof. Janem Skoczyńskim z Zakładu Filozofii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Stanisławem Pierogiem, historykiem filozofii polskiej z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Na "Inny stan skupienia" zapraszamy w środę (16.03) w godz. 21.30-22.30. Program poprowadzi Michał Nowak.

mc/mm

Czytaj także

Czy możliwa jest religia bez Boga?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 13:30
Czym jest filozofia religii i czym różni się od innych nauk traktujących o religii? W "Skarbcu Nauki Polskiej" mówił o tym filozof prof. Piotr Gutowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Porządek ludzki opiera się na przemocy". Filozofia René Girarda

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:00
- Jeśli uzmysłowimy sobie rozległość praktyk ofiarniczych opartych na przemocy, doznajemy bolesnej prawdy o naszym człowieczeństwie. Ale ona nas wyzwoli – mówił prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie poświęconej myśli René Girarda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myślenie bez podpórek. Filozofia Hannah Arendt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 15:00
– W zerwaniu nici tradycji europejskiej widzi ona z jednej strony katastrofę, z drugiej zaś wielką szansę – mówiła dr Paulina Sosnowska, badaczka myśli Hannah Arendt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieniądze i idee, czyli po co państwu humanistyka

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 19:00
- Filozof nie dostarczy nam nowego patentu czy urządzenia, ale czy taka ma być jego rola? - zastanawiał się dr Łukasz Pawłowski w dyskusji wokół książki Marthy C. Nussbaum "Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów".
rozwiń zwiń