Reportaż "Rozstrzelany zegarek". Tajemnica ofiary terroru [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 22:00
W masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym odnaleziono złoty kieszonkowy zegarek z tajemniczym grawerunkiem. Kim był właściciel? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Agnieszki Czarkowskiej z 2014 roku pt. "Rozstrzelany zegarek".
W masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym odnaleziono złoty kieszonkowy zegarek z tajemniczym grawerunkiem (zdjęcie ilustracyjne)
W masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym odnaleziono złoty kieszonkowy zegarek z tajemniczym grawerunkiem (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Alexandr Golovkin
  • Agnieszka Czarkowska jest dziennikarką Radia Białystok. Specjalizuje się w reportażu historycznym. 
  • "Rozstrzelany zegarek" zdobył Grand Prix KRRiT 2014 w dziedzinie reportażu radiowego, nagrodę w konkursie IPN Audycja Historyczna Roku 2015 - Historia Regionalna oraz nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2015.
  • Reportaż przypomnieliśmy na antenie Dwójki w paśmie "Rozmowy po zmroku".

IPN prowadzi przy Areszcie Śledczym w Białymstoku poszukiwania ofiar terroru komunistycznego, ale okazuje się, że badacze odkrywają tam również szczątki więźniów z okresu okupacji niemieckiej. Przy jednej z ofiar znaleziono złoty zegarek.

Tajemniczy grawer

Znalezisko jest zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawia grawerunek na kopercie zegarka "Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933". Kto był właścicielem zegarka? Kto spoczął z nim w dole egzekucyjnym w dawnym ogrodzie więziennym?

Kim był Feliks Filipowicz?

Znalezienie odpowiedzi nie jest proste, szczególnie że - jak podkreślają badacze - w czasie wojny i po niej cenne przedmioty traktowane były jak waluta. Liczbę znaków zapytania potęguje osoba jednego z prokuratorów prowadzących badania w Białymstoku. Jego dziadek nazywał się Feliks Filipowicz...


Posłuchaj
29:43 2023_11_09 21_29_48_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Rozstrzelany zegarek" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Rozwikłania zagadki zegarka podjęła się Agnieszka Czarkowska. Jej reportaż "Rozstrzelany zegarek" zdobył Grand Prix KRRiT 2014 w dziedzinie reportażu radiowego, nagrodę w konkursie IPN Audycja Historyczna Roku 2015 - Historia Regionalna oraz nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2015.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Opracowała: Justyna Piernik

Data emisji: 9.11.2023

Godz. emisji: 21.30

mgc/pg

Czytaj także

Agnieszka Czarkowska nagrodzona za reportaże o mordach na Żydach w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:18
Mord dokonany przez hitlerowców na białostockich Żydach to temat nagrodzonego reportażu Agnieszki Czarkowskiej „Ostatni szabat”. Dzięki, reportażystce Radia Białystok to wydarzenie zostało ocalone od zapomnienia. Czarkowska została nagrodzona w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nagrodą imienia Janusza Kurtyki. Reportażystka była gościem audycji Nos Kleopatry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Operacja polska" NKWD wciąż nieznana

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 14:33
Minęła 80 lat odkąd radzieckie NKWD rozpoczęło "operację polską", wymierzoną w Polaków zamieszkujących terytorium ZSRR. Jej efekt to co najmniej 111 tysięcy rozstrzelanych i 30 tysięcy wysłanych do łagrów w latach 1937 - 1938. O przywracaniu ich pamięci mówił w Polskim Radiu 24 Sergiusz Kazimierczuk z Biura Edukacji Narodowej IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspominamy wydarzenia z 17 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 21:05
- Obudził mnie tętent kopyt końskich. Wyjrzałam przez okno i zobaczyłam ludzi, o których mówiło się, że już idą... - tak 17 września 1939 roku wspomina bohaterka archiwalnego reportażu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogłoszono nazwiska ponad 20 ofiar totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 14:55
– To polscy patrioci. To osoby, które były mordowane za walkę z Niemcami i sowietami. To ofiary dwóch najstraszniejszych reżimów totalitarnych XX wieku – mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański z fundacji „Łączka”, publicysta związany m.in. z PR24. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie ogłoszono nazwiska 22 ofiar totalitaryzmów, których szczątki odnalazł Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń