REKLAMA

Wielka historia po czesku

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 15:00
W kolejnej "Czytelni" sięgnęliśmy po prozę czeskich autorów. Były to książki "Czeski astronauta" Jaroslava Kalfařa w przekładzie Martyny Tomczak oraz "Siódmy życiorys" Oty Filipa w tłumaczeniu Jana Stachowskiego. Naszymi recenzentami byli Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
W Czytelni sięgamy po prozę czeskich autorów
W "Czytelni" sięgamy po prozę czeskich autorówFoto: mat. promocyjne

Powieść "Siódmy życiorys" zapewne nigdy by nie powstała, gdyby historia nie dopadła Oty Filipa. W 1998 roku w niemieckiej telewizji wyemitowano dokument oskarżający pisarza o to, że na początku lat pięćdziesiątych, współpracując z bezpieką, przyczynił się do skazania i uwięzienia kilku swoich kolegów z wojska. Syn pisarza pod wpływem tej informacji załamał się i popełnił samobójstwo. Ten cios stał się dla Oty Filipa pretekstem do rozliczenia z przeszłością.

Urodzony w Śląskiej Ostrawie pisarz o czesko-niemieckim pochodzeniu rozliczył nie tylko z wielką historią, ale także z sobą samym i najbliższą rodziną. "Siódmy życiorys" to wybitna powieść, ale przede wszystkim bezwzględnie szczera spowiedź z kilkunastu lat życia – "trzynaście decydujących dla mnie lat pomiędzy wiosną 1939 roku a październikiem 1952 roku, czyli od moich dziewięciu do dwudziestu dwu lat, kiedy w sercu Europy połamała mnie, przemieliła i w końcu wypluła (...) historia, którą wtedy władali dwaj zbrodniarze – Hitler i Stalin".

***

"Czeski astronauta"

Nieznana kometa wleciała do Drogi Mlecznej i omiotła układ słoneczny burzą intergalaktycznego pyłu. Między Wenus a Ziemią uformowała się chmura nazwana Choprą, która skąpała ziemskie noce w fioletowym świetle, zmieniając wygląd nieba znany od początku dziejów.

Wiosną 2018 roku tłum wstrzymał oddech, gdy wahadłowiec Jan Hus 1 wystrzelił w górę, aby zbadać to tajemnicze zjawisko.

Na pokładzie ważącego miliony kilogramów statku znajdował się jeden człowiek. Odbył podróż, która miała zmienić losy ludzkości, a zmieniła cały jego świat: Nazywam się Jakub Prochazka. To pospolite nazwisko. Rodzice pragnęli dla mnie prostego życia w służbie zjednoczonego w socjalizmie świata. Nikt nie spodziewał się, że zostanę astronautą. Czeskim astronautą.

Posłuchaj
29:27 Dwojka_Czytelnia 2022_02_20-12-30-35.mp3 Wielka historia po czesku (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 20.02.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 05:40
2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość Jarosława Rymkiewicza. Joanna Lichocka: to najważniejszy twórca współczesności

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 21:08
- Jest to najważniejszy twórca naszej współczesności. Jest to ten autor, który dotyka istoty rzeczy; tego co się z nami dzieje i czym jest polskość - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka, autor książki o życiu i twórczości Jarosława Rymkiewicza. 
rozwiń zwiń