Polskie Radio
Section05
Krzysztof Wołodźko

Dr Karol Samsel: polski romantyzm to zespół zjawisk

- Maria Janion w książce "Projekt krytyki fantazmatycznej" wskazywała wyraźnie, że nasza wyobraźnia po romantyzmie, wyobraźnia na temat romantyzmu, jest skupiona wokół fantazmatów, wyobrażeń narodowych. Dzisiaj przede wszystkim są to określone obrazy, wizje, można wypowiedzieć wyłącznie sucha ikonografia czy ikonologia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Samsel, poeta, filozof.
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA Krzysztof Wołodźko literatura Adam Mickiewicz romantyzm

"PRL stał się elementem naszej zbiorowej tożsamości". Konrad Zych o fenomenie powieści neomilicyjnej

- Najogólniejsza definicja tej odmiany kryminału jest taka, że jest to proza, której akcja jest osadzona w czasach PRL, a która powstała po 1989 r., choć, jak widzimy choćby na przykładzie książek Ryszarda Ćwirleja, jest to definicja w dużej mierze niewystarczająca - mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Zych, krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA Krzysztof Wołodźko PRL literatura milicja

"Lokatorka" - film o dzikiej reprywatyzacji. Ewa Andruszkiewicz: byliśmy przeszkodą na drodze do zysku

- Jolanta Brzeska miała niesłychanie uporządkowane archiwum reprywatyzacyjne, podejrzewam, że właśnie ta wiedza, którą zdołała zdobyć, była dla kogoś bardzo niewygodna - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Andruszkiewicz z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino KULTURA Krzysztof Wołodźko Jolanta Brzeska dzika reprywatyzacja Warszawa

Artur Liebhart: polski film dokumentalny wyróżnia wrażliwość na bohaterów i poziom zdjęć

- Przykładem twórcy, który udowadnia, jaką siłę ma kino dokumentalne, jest Paweł Łoziński, który w swoich dwóch ostatnich filmach pokazuje, że można z bardzo małym budżetem, ale z wrażliwością skupiającą się na swoich bohaterach, zrobić wielkie kino, które jest dostrzegane i doceniane na całym świecie - mówił w PR24 Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity, międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych.
Zobacz więcej na temat:  FILM USA kino KULTURA Krzysztof Wołodźko Andrzej Żuławski Paweł Łoziński

Maciej Szymkiewicz o "Diunie": Herbert docenia walor irracjonalności naszej rzeczywistości

- Zwykle w światach science fiction autorzy uznają że rozwój technologii i nauki sprawi, że religia stanie się zbędna, tymczasem świat "Diuny" jest bardzo religijny (…) Herbert chciał pokazać, że pewne rzeczy są niezmienne, odradzają się pomimo postępu technologicznego - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Szymkiewicz, filozof, współpracujący m.in. z “Nową Konfederacją".
Zobacz więcej na temat:  FILM USA kino KULTURA Krzysztof Wołodźko

"Potrafił zaśpiewać wszystko". Szubrycht o Andrzeju Zausze

 - W przygotowaniu jest funkowa płyta Andrzeja Zauchy. Składają się na nią utwory, które wcześniej nie były publikowane. Jestem jednak przekonany, że za sprawą tego wydawnictwa wejdą do kanonu domówek z polską muzyką. To są jego oryginalne utwory, które do tej pory zalegały w archiwach Polskiego Radia - mówił dziennikarz muzyczny Jarek Szubrycht, autor biografii Andrzeja Zauchy "Życie, bierz mnie".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zaucha MUZYKA KULTURA Krzysztof Wołodźko