Olga Tokarczuk, Wit Szostak i ich najnowsze powieści

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 12:55
Podczas kolejnego spotkania z literaturą Magdalena Mikołajczuk oraz Piotr Kofta zrecenzowali dwie książki: "Empuzjon" Olgi Tokarczuk i "Szczelinami" Wita Szostaka.
Olga Tokarczuk Empuzjon, Wit Szostak Szczelinami - okładki książek
Olga Tokarczuk "Empuzjon", Wit Szostak "Szczelinami" - okładki książekFoto: Mat. pras.

Olga Tokarczuk "Empuzjon"

"Empuzjon" to najnowsza powieść Olgi Tokarczuk, pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla.

Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby "piersiowe i gardlane".

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń - tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany - kobiety czy mężczyzny?

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Olga Tokarczuk w "Empuzjonie" odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

Wit Szostak "Szczelinami" 

Założenie jest czysto powieściowe: spisać życie - autoportret poetki, lecz zrobić to z założenia za pomocą form niepowieściowych krótkich i pełnych przemilczeń, a potem czytelnika zaprosić do niezwykłej gry w sklejanie życia narratorki z okruchów jej najintymniejszych doświadczeń: dojrzewania, miłości i rozstań, rozczarowań i macierzyństwa, trudnych relacji rodzinnych, długiego cienia przeszłości losu kobiety w świecie rządzonym przez mężczyzn. Zmysłowa i cielesna, niedopowiedziana i bezkompromisowa, nieoczywista i prawdziwa. Ta książka jest jak kobieta.


Posłuchaj
30:19 Czytelnia Dwójka 19 czerwiec 2022 12_31_00.mp3 Olga Tokarczuk, Wit Szostak i ich najnowsze powieści (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk Piotr Kofta

Data emisji: 19.06.2022

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Tadeusz Konwicki. Pisarz i "czuły prześmiewca" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 05:45
Znakomity prozaik, scenarzysta i reżyser, autor m.in. książki "Mała Apokalipsa" i filmu "Ostatni dzień lata" - Tadeusz Konwicki - zmarł 9 lat temu, 7 stycznia 2015 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wioletta Grzegorzewska: w czasie pandemii stałyśmy się z córką bezdomne

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 09:00
- Od dziecka wszystko zapisuję, przerabiam własne życie na literaturę. Właśnie takie autobiograficzne rzeczy najlepiej mi wychodzą, w ruchu, w drodze - mówiła w Dwójce Wioletta Grzegorzewska, autorka opartej na prawdziwych wydarzeniach książki pt. "Wilcza rzeka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Papuzińska: uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 05:40
- Jak się zagłębiam w dzieje mojej rodziny, nawet kilka pokoleń wstecz, to zawsze dużo w niej było zamiłowania do książek – wspominała Joanna Papuzińska w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. – Moja mama była bibliotekarką. Ojciec natomiast był pedagogiem, ale też bardzo dużo czasu i miejsca poświęcał książkom. Szczególnie uwielbiał poezję – dodała.
rozwiń zwiń