Uhonorowali autora "Innego świata". "Neapol małą Polską"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 12:31
Na domu, w którym pisarz mieszkał ponad 40 lat, prezydenci Polski, Niemiec i Włoch odsłonili tablicę poświęconą jego pamięci.
Audio
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w Neapolu, 20 bm. Prezydent Komorowski z małżonką kontynuują dwudniową wizytę we Włoszech.
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w Neapolu, 20 bm. Prezydent Komorowski z małżonką kontynuują dwudniową wizytę we Włoszech. Foto: PAP/Jacek Turczyk

"Neapol może być teraz małą Polską", powiedziała córka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - Marta. Wyraziła nadzieję, że teraz turyści odkryją miejsce przy via Francesco Crispi 69. Podkreśliła, że jej ojciec był z Neapolem bardzo związany. Dlatego - jak mówiła - ta chwila jest dla niej szczególna. Podkreślała, że ojciec był bardzo obecny w mieście i bardzo je lubił. Wielu ludzi teraz odkryje, że tu mieszkał - mówiła.

Książka "Inny świat" zaważyła na włoskim rozdziale życia pisarza. Dominujący w środowisku literackim ludzie o komunistycznych poglądach próbowali nie dopuścić do jej ukazania się we Włoszech, sam autor bojkotowany był w mediach.

W 1999, czyli na rok przed śmiercią Herlinga Grudzińskiego, doszło do skandalu, gdy lewicowe wydawnictwo Einaudi z Turynu ocenzurowało jego wstęp do dzieł zebranych Warłama Szałamowa, ponieważ zestawił tam sowiecki gułag z hitlerowskimi obozami koncentracyjnymi.

Tym razem po stronie Herlinga Grudzińskiego stanęła zdecydowana większość włoskich pisarzy i intelektualistów, co było dla niego pewnym zadośćuczynieniem za całe dziesięciolecia ostracyzmu. Gustaw Herling-Grudziński zmarł w 2000 roku. Został pochowany w Neapolu.

Na stronie herling.polskieradio.pl znajdziemy wywiady z pisarzem oraz jego wspomnienia z różnych okresów życia składające się na jedyną w swoim rodzaju autobiografię mówioną.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Czytaj także

Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec uczczą polskiego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:06
W mieście, z którym Gustaw Herling-Grudziński związał swoje powojenne życie, zostanie odsłonięta upamiętniająca go tablica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany Herling publicysta

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 20:09
Marta Herling była gościem Dwójki przy okazji publikacji drugiego tomu wydania krytycznego "Dzieł zebranych" jej ojca, obejmujących jego wczesną, zapoznaną nieco dziś, twórczość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński w archiwach IPN

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 21:05
Nim w 1991 roku przyjechał, po ponad półwiecznej nieobecności, do kraju, był przez dziesiątki lat uważany przez władze PRL za osobę niepożądaną. Co zawierają tajne notatki służbowe na temat polskiego pisarza? Za uprzejmą zgodą prof. Włodzimierza Boleckiego prezentujemy zbiór informacji o Gustawie Herlingu-Grudzińskim zachowanych w aktach Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komorowski, Gauck i Napolitano w Neapolu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 10:40
Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w trójstronnych rozmowach szefów państw przed szczytem budżetowym. We wtorek odsłoni tablicę na domu, w którym mieszkał Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński odkryty na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 06:07
W Neapolu prezydenci Polski, Włoch i Niemiec uczcili polskiego pisarza. Z tej okazji uruchomiony został specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony autorowi "Innego świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pisarz pozostający stale na służbie ojczyzny"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 06:41
Tak Gustawa Herlinga-Grudzińskiego określił jego przyjaciel Stefan Frankiewicz. Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec odsłonią dziś w Neapolu pamiątkową tablicę na domu, w którym mieszkał autor "Innego świata”.
rozwiń zwiń