X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie tylko rząd Vichy. Archiwalny wstyd Francuzów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 18:50
We Francji odtajniono właśnie archiwa z czasu II wojny światowej i trwających aż do 1960 r. procesów i śledztw dotyczących kolaboracji Francuzów z III Rzeszą.
Audio
  • Anatol Arciuch o odtajnionych archiwach francuskich z okresu II wojny światowej i lat powojennych (Puls świata/Dwójka)
Marszałek Philippe Ptain, szef rządu Vichy, który był symbolem kolaboracji Francji z III Rzeszą
Marszałek Philippe Pétain, szef rządu Vichy, który był symbolem kolaboracji Francji z III RzesząFoto: wikimedia/domena publiczna

– Kilka lat temu wprowadzono we Francji ustawę, która przedłużyła okres utajnienia archiwów do 75 lat. Oczywiście każdy mógł złożyć wniosek o dostęp, a administracja miała prawo odmówić, podobnie jak w przypadku polskiego IPN – mówił specjalista ds. francuskich Anatol Arciuch. – W tej chwili każdy "człowiek z ulicy" ma otwarty dostęp – dodał.

Francuscy historycy twierdzą, że w odtajnionych archiwach nie ma nic nowego, jeśli chodzi o kolaborację rządu Francji z nazistami podczas II wojny światowej. Jednak zdaniem Anatola Arciucha w materiałach z lat tuż po wojnie można znaleźć coś bardziej wstydliwego od tej współpracy.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Anatol Arciuch (specjalista ds. francuskich)

Data emisji: 30.12.2015

Godzina emisji: 17.45

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skąd biorą się francuscy dżihadyści?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 08:00
- Pewien socjolog przeprowadził badania i wyróżnił trzy grupy dżihadystów. Wszystkie łączy słaba znajomość tradycyjnego islamu - wyjaśniał w Dwójce politolog Damien Thiriet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paryż i Mali. Jak mamy się obronić przed terrorystami?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 18:00
Jak daleko pójść, by nie zatracić się w walce z terroryzmem? Czy można wygrać wojnę, a przegrać ideały? O to pytaliśmy Aleksandra Smolara z Fundacji Batorego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiasko integracji. Przybysze z kolonii idą na dżihad

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 10:00
Większość ludzi odpowiedzialnych za niedawne zamachy we Francji to osoby z europejskim obywatelstwem. Jak to się dzieje, że przystępują do Państwa Islamskiego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory we Francji. Front Narodowy będzie się umacniał?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 19:29
- Kilka tygodni temu wydawało się to niewyobrażalne, by Marine Le Pen mogła zostać prezydentem. Dziś analitycy dopuszczają taką możliwość – mówił w Dwójce Michel Viateau, dyrektor AFP w Polsce.
rozwiń zwiń