Polskie Radio
Section05
Marine Le Pen

Premier Morawiecki spotkał się w Brukseli z Marine Le Pen, kandydatką na prezydenta Francji

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z Marine Le Pen, kandydatką na prezydenta Francji. Była szefowa prawicowego Frontu/Zjednoczenia Narodowego będzie po raz kolejny ubiegać się o prezydenturę, tym razem w wyborach zaplanowanych na kwiecień przyszłego roku.Do spotkania doszło w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli. Zdjęcie z rozmów zamieściła Marine Le Pen na swoim koncie na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela Mateusz Morawiecki Francja Marine Le Pen

Francja przed wyborami prezydenckimi. Bault: obecnie rządzący są najbardziej eurofederalistyczni

- Jeśli wybory prezydenckie we Francji wygra Marine Le Pen lub Eric Zemmour, to stosunek Paryża do Brukseli może się mocno zmienić, choć żadna z tych osób nie zamierza doprowadzać do wyjścia z Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Olivier Bault, francuski dziennikarz publikujący m.in. w "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT wybory we Francji Emmanuel Macron Marine Le Pen polityka wybory prezydenckie we Francji

Symboliczny dzień we Francji. Groźby wobec polityków w rocznicę zabójstwa Samuela Paty'ego

W sieciach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym mężczyzna nawołuje, aby muzułmanie zorganizowali się i "obcięli głowę" kandydującym na prezydenta prawicowemu publicyście Ericowi Zemmourowi i szefowej skrajnej prawicy Marine Le Pen. Publikacja wideo zbiegła się z pierwszą rocznicą śmierci Samuela Paty'ego, nauczyciela z Conflans-Saint-Honorine, zamordowanego przez islamistę, który obciął mu głowę za pokazywanie karykatur Mahometa na lekcjach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja służby i bezpieczeństwo polityka bezpieczeństwo islam Marine Le Pen

Konflikt we Francji. Prof. Michalski: wielu wojskowych sympatyzuje z Marine Le Pen

Szef francuskiego Sztabu Generalnego Francois Lecointre wezwał do opuszczenia armii żołnierzy, który napisali list otwarty do władz i przestrzegli przed wojną domową. - Wielu ludzi w armii, byłych i obecnych wojskowych, sympatyzuje z Marine Le Pen i chce ją po prostu wesprzeć przeciwko obecnemu prezydentowi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Michalski z HEC Paris.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen ŚWIAT Europa

Ekspert: Le Pen szuka sojuszników podczas podróży po Europie

- Trudno stworzyć z kilkunastu narodów wspólną koalicję paneuropejską, bo na końcu pojawia się ich rywalizacja o interesy narodowe – mówił prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, odnosząc się do prób Marine Le Pen, która chce zbudować koalicję partii sojuszniczych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Dariusz Rosiak Maciej Jastrzębski Unia Europejska Marine Le Pen wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Tylko u nas "Żółte kamizelki" na ulicach Francji. Dlaczego protestują?

Prawie 400 tys. osób w dwa ostatnie weekendy protestowało we Francji przeciwko zapowiedzianym przez rząd podwyżkom cen paliw. Bilans jest tragiczny: dwie osoby zginęły, a ponad 600 zostało rannych. Francuzi zapowiadają, że nie odpuszczą, póki władze się nie ugną, z kolei prezydent Emmanuel Macron zapowiada, że od planowanych zmian nie odstąpi. Jak i dlaczego doszło do demonstracji?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja protesty we Francji Emmanuel Macron Marine Le Pen