Nie tylko rząd Vichy. Archiwalny wstyd Francuzów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 18:50
We Francji odtajniono właśnie archiwa z czasu II wojny światowej i trwających aż do 1960 r. procesów i śledztw dotyczących kolaboracji Francuzów z III Rzeszą.
Audio
  • Anatol Arciuch o odtajnionych archiwach francuskich z okresu II wojny światowej i lat powojennych (Puls świata/Dwójka)
Marszałek Philippe Ptain, szef rządu Vichy, który był symbolem kolaboracji Francji z III Rzeszą
Marszałek Philippe Pétain, szef rządu Vichy, który był symbolem kolaboracji Francji z III RzesząFoto: wikimedia/domena publiczna

– Kilka lat temu wprowadzono we Francji ustawę, która przedłużyła okres utajnienia archiwów do 75 lat. Oczywiście każdy mógł złożyć wniosek o dostęp, a administracja miała prawo odmówić, podobnie jak w przypadku polskiego IPN – mówił specjalista ds. francuskich Anatol Arciuch. – W tej chwili każdy "człowiek z ulicy" ma otwarty dostęp – dodał.

Francuscy historycy twierdzą, że w odtajnionych archiwach nie ma nic nowego, jeśli chodzi o kolaborację rządu Francji z nazistami podczas II wojny światowej. Jednak zdaniem Anatola Arciucha w materiałach z lat tuż po wojnie można znaleźć coś bardziej wstydliwego od tej współpracy.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Anatol Arciuch (specjalista ds. francuskich)

Data emisji: 30.12.2015

Godzina emisji: 17.45

mc/mm

Czytaj także

Skąd biorą się francuscy dżihadyści?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 08:00
- Pewien socjolog przeprowadził badania i wyróżnił trzy grupy dżihadystów. Wszystkie łączy słaba znajomość tradycyjnego islamu - wyjaśniał w Dwójce politolog Damien Thiriet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż i Mali. Jak mamy się obronić przed terrorystami?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 18:00
Jak daleko pójść, by nie zatracić się w walce z terroryzmem? Czy można wygrać wojnę, a przegrać ideały? O to pytaliśmy Aleksandra Smolara z Fundacji Batorego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fiasko integracji. Przybysze z kolonii idą na dżihad

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 10:00
Większość ludzi odpowiedzialnych za niedawne zamachy we Francji to osoby z europejskim obywatelstwem. Jak to się dzieje, że przystępują do Państwa Islamskiego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory we Francji. Front Narodowy będzie się umacniał?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 19:29
- Kilka tygodni temu wydawało się to niewyobrażalne, by Marine Le Pen mogła zostać prezydentem. Dziś analitycy dopuszczają taką możliwość – mówił w Dwójce Michel Viateau, dyrektor AFP w Polsce.
rozwiń zwiń