Irańska ropa naftowa znów popłynie w świat

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 19:35
Po zniesieniu sankcji gospodarczych i finansowych Iran powraca na rynek surowców energetycznych, licząc na zyski pomimo niskich cen ropy naftowej.
Audio
  • Jarosław Guzy o gospodarce Iranu po zniesieniu sankcji wobec tego państwa (Puls świata/Dwójka)
Rafineria ropy naftowej w irańskim Shazand
Rafineria ropy naftowej w irańskim ShazandFoto: SaMin SAmIN/wikimedia/FAL

Sankcje nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym zostały anulowane 16 stycznia przez USA i Unię Europejską. Dzięki temu państwo to będzie mogło znowu eksportować ropę naftową do UE, a także odzyska dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.

Iran zawsze był ważnym graczem na światowym rynku surowców energetycznych. – Jeśli chodzi o rezerwy ropy naftowej, według różnych szacunków zajmował drugie do czwartego miejsca na świecie, drugie zaś, jeśli chodzi o rezerwy gazu – mówił ekspert do spraw energetyki Jarosław Guzy.

Gość Dwójki opowiadał m.in. o tym, jaką ilość baryłek ropy Iran jest w stanie sprzedać od razu i w jaki sposób będzie kusił klientów w obliczu spadku cen tego surowca.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzenie: Krzysztof Renik

Gość: Jarosław Guzy (ekspert do spraw energetyki)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Czytaj także

Koalicja antyterrorystyczna Arabii Saudyjskiej. "Upraszczanie konfliktu"?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 18:53
Saudyjczycy ogłosili właśnie utworzenie przez 34 państwa arabskiej koalicji antyterrorystycznej. Czy inicjatywa ta jest w stanie cokolwiek zmienić na Bliskim Wschodzie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antyzachodnia retoryka Rosji. "Dowód, że sankcje są bolesne"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 16:00
- Ostatnie wypowiedzi Rosji wskazują, że polityka Zachodu wobec działań Moskwy jest skuteczna – mówił w Dwójce Grzegorz Gromadzki, analityk spraw wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek wojny między Iranem i Arabią Saudyjską?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 18:00
- Dekapitacja szejka Nimra al-Nimra była sygnałem nie tylko dla Iranu, ale i całego świata, że Arabia Saudyjska jest poważnym graczem – mówiła w radiowej Dwójce dr Magdalena El Ghamari.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dżihadyści z Rosji walczą na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 19:16
– Nawet 10 tysięcy bojowników walczących w samej tylko Syrii pochodzi z rosyjskiego Kaukazu – mówił Wojciech Szewko z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.
rozwiń zwiń