Polskie Radio
Section05
Grzegorz Gromadzki

Daleka droga Ukrainy do Unii Europejskiej

„Ukraina rozpoczyna nowy etap na drodze do Unii Europejskiej” – tak prezydent Ukrainy Petro Poroszenko skomentował wtorkowe ostateczne zatwierdzenie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą i Unią Europejską. Na środę przewidziany jest szczyt UE – Ukraina. O tym, czego oczekują od niego Ukraińcy i władze Ukraińskie, mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Kijowie Paweł Buszko i ekspert ds. wschodnich Grzegorz Gromadzki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Unia Europejska Petro Poroszenko Paweł Buszko NATO wizy Rosja

Władimir Putin rozmawiał z Rexem Tillersonem

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, prezydent Rosji przyjął na Kremlu amerykańskiego sekretarza stanu. Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przekazali Władimirowi Putinowi informację o prowadzonych dwustronnych rozmowach. Stosunki USA-Rosja komentował w audycji Świat w Powiększeniu Grzegorz Gromadzki, analityk spraw wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja USA Siergiej Ławrow Rex Tillerson Władimir Putin Syria broń chemiczna Ukraina

PE zaakceptował zniesienie wiz dla Gruzinów

Parlament Europejski zaakceptował zniesienie wiz dla Gruzinów. – Ta decyzja ma znacznie historyczne, ponieważ Gruzja znalazła się w tej cywilizacji europejskiej, do której od dawna należała jako kraj starej kultury – mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Dawid Kołbaja ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Zielone światło dla Gruzinów na wjazd do Unii Europejskiej komentował również Grzegorz Gromadzki, politolog i niezależny analityk spraw wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gruzja Unia Europejska wizy Krzysztof Renik Ukraina Mołdawia Szwecja

"Putin walczy o silną pozycję Rosji w świecie"

W Moskwie trwa „Forum Gajdara”, doroczna międzynarodowa konferencja przedstawicieli świata gospodarki i polityki. Tegoroczne forum zorganizowano pod hasłem „Rosja i świat – wybór priorytetów”. O obradach tego forum mówili w audycji Świat w Powiększeniu Grzegorz Gromadzki, ekspert ds. wschodnich i Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Dmitrij Miedwiediew Władimir Putin Moskwa Krzysztof Renik Maciej Jastrzębski

Fala nastrojów antyestablishmentowych w 2016

Brexit, wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych - wzrost sił populistycznych i antyestablishmentowych to obraz zachodniej polityki międzynarodowej w 2016 roku. O sytuacji międzynarodowej w mijającym roku rozmawiali goście audycji Świat w Powiększeniu Grzegorz Gromadzki, ekspert ds. wschodnich z Fundacji Batorego i Agaton Koziński, publicysta „Polski The Times”.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Renik Agaton Koziński Parlament Europejski Brexit Unia Europejska USA Donald Trump