Polskie Radio
Section05
Al Kaida

"Cały świat pamięta i czci ofiary". Mariusz Błaszczak o 22. rocznicy ataków na World Trade Center

Szef MON Mariusz Błaszczak napisał w mediach społecznościowych, że "11 września 2001 r. Stany Zjednoczone doświadczyły ataków terrorystycznych, które na zawsze zmieniły świat, jaki znamy. Tego tragicznego dnia zginęło prawie 3000 niewinnych osób. Dziś cały świat pamięta i czci ofiary 11 września".
Zobacz więcej na temat:  11 września 2001 roku zamach Al Kaida terroryzm Mariusz Błaszczak POLSKA polityka

Cios w serce Ameryki. 22. rocznica zamachów na World Trade Center

11 września 2001 roku cztery samoloty uprowadzone przez 19 terrorystów z Al-Kaidy i użyte w zamachach samobójczych zniszczyły m.in. dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku, uszkodziły budynek Pentagonu w Waszyngtonie. W zamachach tego dnia zginęło niemal 3000 osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA terroryzm zamach Stany Zjednoczone Al Kaida WTC Manhattan Nowy Jork Pentagon samolot samoloty porwanie Osama bin Laden

Szef MON w rocznicę ataków z 11 września: pamiętamy i oddajemy hołd ofiarom zamachów

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wspomniał tragiczne zamachy w Stanach Zjednoczonych 11 września 2001 r. "Pamiętamy i oddajemy hołd osobom, które wówczas zginęły, a także funkcjonariuszom służb, którzy odważnie służyli i pomagali innym" - napisał w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka WTC terroryzm Stany Zjednoczone Al Kaida 11 września 2001 roku Mariusz Błaszczak

"W tego typu operacjach najtrudniejsze jest znalezienie celu". Gen. Kowalski o zabójstwie przywódcy Al-Kaidy

- W tego typu operacjach zawsze najtrudniejsze jest znalezienie celu, bo terroryści tej klasy, jak Ajman az-Zawahiri, nauczyli się żyć życiem pełnym fałszywych tropów tak, aby nie można było ich namierzyć, znaleźć prawdziwej lokalizacji - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Andrzej Kowalski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan USA Kabul terroryzm Al Kaida Ameryka Joe Biden

Zabicie przywódcy Al-Kaidy. "Sygnał dla Rosji i Chin, że USA się nie zawahają"

Zabicie przywódcy Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego mogło być sygnałem dla Rosji i Chin, że Biden nie jest miękki i USA się nie zawahają - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ds. chińskich z warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz. Przyznał jednocześnie, że Chiny mogą zignorować ten sygnał z powodu swojego "skrzywienia ideologicznego".  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Rosja USA Stany Zjednoczone Al Kaida terroryzm Ameryka

Al-Kaida bez przywódcy. Ekspert: nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie odpowiednie przygotowanie

- Byłbym zdecydowanie bardziej zmartwiony sytuacją, gdyby al-Zawahiri został odnaleziony albo zabity gdzieś na prowincji - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Krzyżanowski (afganolog i iranista). Gościem "Kontrapunktu" był także prof. Tomasz Gajownik (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). 
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Joe Biden ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24 Afganistan Al Kaida

Jakie są obecne cele Państwa Islamskiego i Al-Kaidy? Wywiad USA opublikował raport

Państwo Islamskie - Prowincja Chorasan (IS-Ch) i Al-Kaida skupiają się obecnie na budowie poparcia dla swoich działań w Afganistanie - donoszą eksperci z USA. Dane pochodzą z raportu centralnego dowództwa Stanów Zjednoczonych i agencji wywiadu obronnego DIA. Jak dodano "przynajmniej na razie Państwo Islamskie i Al-Kaida nie są gotowe do działania".
Zobacz więcej na temat:  Al Kaida Państwo Islamskie ISIS Afganistan Bliski Wschód terroryzm USA ŚWIAT

TYLKO U NAS Jak będzie wyglądała władza talibów w Afganistanie? Legieć: wszystko zależy od tego, jak radykalne będzie prawo szariatu

– Samo wprowadzenie prawa szariatu nie wypchnie kobiet zupełnie na margines życia społecznego i politycznego kraju. Wszystko zależy od interpretacji tegoż prawa i od tego, czy talibowie zdecydują się je wdrożyć w najbardziej radykalnej, ostrej wersji – powiedział Arkadiusz Legieć (analityk ds. Kaukazu i Azji Centralnej, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan agresja na Afganistan Bliski Wschód talibowie Kabul terroryzm Al Kaida islam Polski Instytut Spraw Międzynarodowych NASZ WYWIAD TYLKO U NAS infografika ŚWIAT