Gospodarcze porozumienie 12 państw kontra Chiny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 16:00
Stany Zjednoczone, Kanada, Wietnam, Japonia, Australia, państwa Ameryki Łacińskiej - 12 krajów z obu stron Pacyfiku podpisało porozumienie o partnerstwie. Ma być ono przeciwwagą dla gospodarczej ekspansji Chin.
Audio
  • Łukasz Sarek o Partnerstwie Transpacyficznym i gospodarczej polityce Chin (Dwójka/Puls świata)
Przedstawiciele 12 państw-sygnatariuszy Partnerstwa Transpacyficznego, 4 lutego 2016 r., Auckland w Nowej Zelandii
Przedstawiciele 12 państw-sygnatariuszy Partnerstwa Transpacyficznego, 4 lutego 2016 r., Auckland w Nowej ZelandiiFoto: EPA/PETER MEECHAM

Umowa o Partnerstwie Transpacyficznym (TPP) podpisana w Auckland w Nowej Zelandii obejmuje 40 proc. światowego handlu. - Jest ona poważnym krokiem ze strony USA do zrównoważenia wpływów Chin w południowo-wschodniej i wschodniej Azji. Ale musi ona najpierw zostać ratyfikowana i to jest w tej chwili największy problem dla Baracka Obamy. Kandydaci na prezydenta z Partii Republikańskiej są bardzo niechętni temu porozumieniu, a jeśli chodzi o Demokratów, to Bernie Sanders również jest przeciwko, a Hilary Clinton zajmuje stanowisko: "jestem przeciw, ale być może za" - mówi Łukasz Sarek, analityk rynku chińskiego.

Ekspert mówi też o alternatywie dla współpracy transpacyficznej, którą Chiny już próbują budować w regionie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: Łukasz Sarek (analityk rynku chińskiego)

Data emisji: 4.02.2015

Godzina emisji: 17.45

mg/mm

Czytaj także

Czy USA wesprze Wietnam w walce o... morskie skały?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 18:00
Propozycje dozbrojenia Wietnamu w sporze z Chinami przedstawiają sekretarz obrony Ashton Carter oraz senator John McCain, niegdyś wietnamski jeniec. Dlaczego Wyspy Spratly są tak cenne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny i świat zachodni - kto kogo uwodzi?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 18:00
W rozmowie o kulturalnej ekspansji Chin zadaliśmy sobie odwiecznie związane z tą kwestią pytanie: kto się westernizuje, a kto sinizuje?
rozwiń zwiń