X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chiny i świat zachodni - kto kogo uwodzi?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 18:00
W rozmowie o kulturalnej ekspansji Chin zadaliśmy sobie odwiecznie związane z tą kwestią pytanie: kto się westernizuje, a kto sinizuje?
Audio
  • Rozmowa o polityce i ekspansji kulturalnej Chin (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Chiny z pewnością mogą uwieść zachodniego człowieka nie tylko swoją wielowiekową kulturą (zdj. ilustracyjne)
Chiny z pewnością mogą uwieść zachodniego człowieka nie tylko swoją wielowiekową kulturą (zdj. ilustracyjne)Foto: Xuan Zheng / flickr / CC Attribution Share-Alike 2.0

Zdaniem politolog dr Agaty Ziętek mamy do czynienia raczej z uwodzeniem Chin przez kulturę Zachodu, tymczasem sinolog dr Katarzyna Sarek uważa, że to zjawisko zachodzi obustronnie. – Z jednej strony Chińczycy pobierają z kultury zachodniej to, co im najbardziej odpowiada i co ich fascynuje, z drugiej zaś są dumni z niebywałych osiągnięć swojej kultury i cywilizacji, które coraz gorliwiej pokazują całemu światu – mówiła.

Kiedy kultura stała się kluczowa dla Pekinu i jego polityki zagranicznej? – Zaczęło się w latach 80., gdy Chiny zrezygnowały z polityki izolacji. To był pierwszy etap – powiedział Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja. Kolejnymi kluczowymi momentami był rok 2004, a przede wszystkim 2008, w którym według gościa Dwójki dokonał się wielki chiński "coming out".

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: dr Agata Ziętek (politolog z UMCS), dr Katarzyna Sarek (sinolog, tłumaczka, publicystka "Kultury Liberalnej"), Radosław Pyffel (Centrum Studiów Polska-Azja)

Data emisji: 25.10.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cesarzowa Cixi - potężna władczyni Chin

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 10:00
Cixi to postać kontrowersyjna. Z jednej strony zmodernizowała kraj, z drugiej - dążyła do władzy bez względu na konsekwencje. Jej biografię stworzyła chińska pisarka Jung Chang.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny. Wygrały z Japonią. Przegrały na giełdzie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 17:40
Czy efektowna parada wojskowa w Pekinie dla uczczenia 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej przyćmiła rozwijający się w Kraju Środka kryzys?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jagielski: Lara zabrała mnie do Syrii

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 12:00
- To najbardziej przypadkowo napotkana przez mnie opowieść. Nawet jeśli pojawiała się gdzieś na horyzoncie, to starałem się jej unikać - opowiadał o książce "Wszystkie wojny Lary" ceniony reporter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życia równoległe. Polacy i Białorusini w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 15:09
– Od urodzenia będąc w polskiej większości, nie miałam świadomości, że istnieje tu jakiś konflikt – mówiła Monika Szewczyk, szefowa białostockiej galerii Arsenał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Mariusz Szczygieł zbudował mur z książek

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 15:00
– W przedpokoju mam pół ściany założonej książkami metodą "na cegły" – mówił o swojej bibliotece redaktor trzech tomów "Antologii polskiego reportażu".
rozwiń zwiń