Meteoryt Pułtusk i fragment Marsa. Co spada z nieba?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 12:19
 - Prawie 150 lat temu nad Warszawą widać było spadający bolid. Poleciał w okolice Pułtuska. To był wyjątkowy meteoryt – opowiadał w audycji o "kamieniach z nieba" Krzysztof Maliszewski z Muzeum Ziemi w Warszawie.
Audio
  • Meteoryt Pułtusk i fragment Marsa. Co spada z nieba? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Vadim Sadovski /Shutterstock.com

- Spadł wtedy wielki deszcz kamienny. Ocenia się, że nawet kilkadziesiąt tysięcy fragmentów meteorytu mogło spaść na ziemię - mówił gość Dwójki. Co ciekawe, niektóre z tych cząstek odnajdywane są dopiero dziś.

Czym różnią się od siebie meteoroid, meteor i meteoryt? Ile kolekcjonerzy są w stanie zapłacić na gram skały z Marsa? I jaki jest prosty sposób, który pozwala odróżnić kamień ziemski od tego o kosmicznym pochodzeniu?

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Krzysztof Maliszewski (Muzeum Ziemi w Warszawie)

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 15.00

jp/bch

Czytaj także

Jurij Gagarin – pierwszy bohater gwiezdnych wojen

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 13:30
– Sukces lotu Gagarina zmobilizował Amerykanów. Celem wyścigu kosmicznego było przecież stworzenie rakiet, które będą w stanie dolecieć na drugą półkulę Ziemi, by zniszczyć wroga. Ale to dzięki zimnowojennej rywalizacji ludzie osiągnęli tak wiele w badaniach kosmosu – mówił w Dwójce dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lot na Księżyc jako prezent ślubny

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 19:20
– Plany ślubne dostosowaliśmy do harmonogramu lotów kosmicznych. Transmisję z lądowania na powierzchni Księżyca oglądaliśmy wspólnie z gośćmi weselnymi. Udało się i Amerykanom, i nam – wspominał w Dwójce astronom prof. Janusz Ziółkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat w 2100 roku. Czy jest nadzieja dla ludzkości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 23:00
– Stanisław Lem mawiał, że każda cywilizacja ma przed sobą dwie drogi: albo samą siebie zadręczyć, albo zapieścić – mówił astronom prof. Michał Różyczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kepler-452b. Czy na "drugiej Ziemi" jest życie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 17:00
"Ziemia jest już trochę mniej samotna. Ma nowego kumpla na osiedlu - starszą i większą kuzynkę" - powiedział Jon Jenkins, analityk NASA, szef zespołu, który odkrył nową planetę w gwiazdozbiorze Łabędzia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak na razie nie mamy dokąd uciekać z Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 18:00
Brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zbulwersował ostatnio świat kasandryczną przepowiednią, że mamy 100 lat, aby opuścić Ziemię. Wizja ta stała się punktem wyjścia do dyskusji w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń