Dom "Zośki" - uchronić przed zapomnieniem

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 10:00
- To było niesłychane miejsce, tam garnęli się ludzie - mówili bohaterowie reportażu Aleksandry Łapkiewicz, którzy walczą o renowację rodzinnego domu "Zośki".
Audio
  • Historia domu Tadeusza Zawadzkiego ps. "Zośka" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
- Dom znam od dawna, bo znam państwa Zawadzkich. Hanka Zawadzka była moją drużynową w królowej Jadwidze, a Tadeusz był w Batorym. Mój brat był u Batorego, ja byłam u królowej Jadwigi - zaczyna swoją opowieść Danuta Zdanowicz-Rossmanowa, adiutantka Zośki.
- Dom znam od dawna, bo znam państwa Zawadzkich. Hanka Zawadzka była moją drużynową w królowej Jadwidze, a Tadeusz był w Batorym. Mój brat był u Batorego, ja byłam u królowej Jadwigi - zaczyna swoją opowieść Danuta Zdanowicz-Rossmanowa, adiutantka "Zośki".Foto: Stanisław Olędzki/Fundacja Dom "Zośki"

Historia tego budynku - tak jak historia życia podporucznika Armii Krajowej, bohatera wojennego Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" - jest niezwykła. Zaprojektowany przez uznanego architekta Karola Sicińskiego od 1921 aż do początków II wojny światowej roku był arkadią rodziny Zawadzkich. - Gdy go kupili, Tadeusz miał 8 lat, jego siostra Ania była o dwa lata starsza. To było sielskie miejsce - wspominała w Dwójce Anna Darska, przewodnicząca Rady Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego.

W latach 1939-1945 ukrywali się tam działacze polskiego podziemia. - Tu odbywały się spotkania konspiracyjne Aleksandra Kamińskiego, Stanisława Broniewskiego "Orszy", bywał tu Grot-Rowecki - opowiadała. Dziś dom popada w ruinę. Dlatego TPZD oraz właściciel posesji poszukują sponsorów, by stworzyć tam muzeum Szarych Szeregów i Dom Myśli Bohaterskiej, który będzie jednoczył harcerską brać.

Jak można wesprzeć tę inicjatywę? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu. A w nim więcej historii o tym miejscu oraz relacje Danuty Zdanowicz-Rossmanowwej, która przyjaźniła się z rodziną Zawadzkich. Adiutantka "Zośki" opowiadała o działaniach konspiracyjnych Szarych Szeregów oraz o życiu Tadeusza Zawadzkiego i jego bliskich.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku 

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 21.08.2015

Godzina emisji: 22.30

pkur/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kierunki demokracji, czyli Polacy prawie jak starożytni Grecy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:00
– Polacy są grupą ruchliwą, rozgadaną, mającą swoje zdanie na wiele tematów. To naród polityczny w południowym, greckim sensie – mówił w Dwójce prof. Marek Cichocki, redaktor naczelny "Teologii Politycznej", tłumacz książki "Powstanie polityczności u Greków" Christiana Meiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artyści w Adrii pili za darmo

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:45
- Adrię odwiedzała warszawska śmietanka, którą stanowili przedwojenni inteligenci, ludzie z klasą, a nie tylko z wiedzą - opowiadał w Dwójce warsawianista Jarosław Zieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomen secesyjnej architektury Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 11:24
- Na powstanie tomu "Secesje po Lwowie" nałożyły się dwa procesy: emocjonalny i poznawczy - powiedziała Żanna Komar, współautorka książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stempowski o polsko-ukraińskim pojednaniu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 12:00
Znakomity eseista przez całe życie zabiegał o poprawę relacji między narodami Polski i Ukrainy. W Dwójce omawialiśmy jego nowo wydane "Pisma o Ukrainie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie złoto. Jak w 1939 r. trafiło do Rumunii?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 15:15
W czasie II wojny światowej Polacy otrzymali ogromną pomoc od Rumunii. O tej historii przypomina książka "Jak ocalono polskie złoto" Cristiana Paunescu i Dorin Matei z Rumuńskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń