X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dom "Zośki" - uchronić przed zapomnieniem

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 10:00
- To było niesłychane miejsce, tam garnęli się ludzie - mówili bohaterowie reportażu Aleksandry Łapkiewicz, którzy walczą o renowację rodzinnego domu "Zośki".
Audio
  • Historia domu Tadeusza Zawadzkiego ps. "Zośka" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
- Dom znam od dawna, bo znam państwa Zawadzkich. Hanka Zawadzka była moją drużynową w królowej Jadwidze, a Tadeusz był w Batorym. Mój brat był u Batorego, ja byłam u królowej Jadwigi - zaczyna swoją opowieść Danuta Zdanowicz-Rossmanowa, adiutantka Zośki.
- Dom znam od dawna, bo znam państwa Zawadzkich. Hanka Zawadzka była moją drużynową w królowej Jadwidze, a Tadeusz był w Batorym. Mój brat był u Batorego, ja byłam u królowej Jadwigi - zaczyna swoją opowieść Danuta Zdanowicz-Rossmanowa, adiutantka "Zośki".Foto: Stanisław Olędzki/Fundacja Dom "Zośki"

Historia tego budynku - tak jak historia życia podporucznika Armii Krajowej, bohatera wojennego Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" - jest niezwykła. Zaprojektowany przez uznanego architekta Karola Sicińskiego od 1921 aż do początków II wojny światowej roku był arkadią rodziny Zawadzkich. - Gdy go kupili, Tadeusz miał 8 lat, jego siostra Ania była o dwa lata starsza. To było sielskie miejsce - wspominała w Dwójce Anna Darska, przewodnicząca Rady Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego.

W latach 1939-1945 ukrywali się tam działacze polskiego podziemia. - Tu odbywały się spotkania konspiracyjne Aleksandra Kamińskiego, Stanisława Broniewskiego "Orszy", bywał tu Grot-Rowecki - opowiadała. Dziś dom popada w ruinę. Dlatego TPZD oraz właściciel posesji poszukują sponsorów, by stworzyć tam muzeum Szarych Szeregów i Dom Myśli Bohaterskiej, który będzie jednoczył harcerską brać.

Jak można wesprzeć tę inicjatywę? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu. A w nim więcej historii o tym miejscu oraz relacje Danuty Zdanowicz-Rossmanowwej, która przyjaźniła się z rodziną Zawadzkich. Adiutantka "Zośki" opowiadała o działaniach konspiracyjnych Szarych Szeregów oraz o życiu Tadeusza Zawadzkiego i jego bliskich.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku 

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 21.08.2015

Godzina emisji: 22.30

pkur/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kierunki demokracji, czyli Polacy prawie jak starożytni Grecy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:00
– Polacy są grupą ruchliwą, rozgadaną, mającą swoje zdanie na wiele tematów. To naród polityczny w południowym, greckim sensie – mówił w Dwójce prof. Marek Cichocki, redaktor naczelny "Teologii Politycznej", tłumacz książki "Powstanie polityczności u Greków" Christiana Meiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artyści w Adrii pili za darmo

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:45
- Adrię odwiedzała warszawska śmietanka, którą stanowili przedwojenni inteligenci, ludzie z klasą, a nie tylko z wiedzą - opowiadał w Dwójce warsawianista Jarosław Zieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomen secesyjnej architektury Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 11:24
- Na powstanie tomu "Secesje po Lwowie" nałożyły się dwa procesy: emocjonalny i poznawczy - powiedziała Żanna Komar, współautorka książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stempowski o polsko-ukraińskim pojednaniu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 12:00
Znakomity eseista przez całe życie zabiegał o poprawę relacji między narodami Polski i Ukrainy. W Dwójce omawialiśmy jego nowo wydane "Pisma o Ukrainie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie złoto. Jak w 1939 r. trafiło do Rumunii?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 15:15
W czasie II wojny światowej Polacy otrzymali ogromną pomoc od Rumunii. O tej historii przypomina książka "Jak ocalono polskie złoto" Cristiana Paunescu i Dorin Matei z Rumuńskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń