Tymon Terlecki. Listy o teatrze zza żelaznej kurtyny

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 12:53
- Te książki to precyzyjna, krótka historia rozwoju polskiej teatrologii po wojnie. To opowieść rzeka na temat tego, co się w Polsce wtedy ukazywało - mówił prof. Edward Krasiński o nowo wydanej korespondencji cenionego emigracyjnego eseisty z krajowymi znawcami teatru.
Audio
  • Tymon Terlecki. Listy o teatrze zza żelaznej kurtyny (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pelin Oleg i Nathali /Shutterstock.com

1484689818.4169.jpg

Tymon Terlecki (1905-2000) - krytyk literacki i teatralny, eseista i organizator życia naukowego i literackiego w Anglii oraz Stanach Zjednoczonych – znajdował się na czarnej liście PRL-owskiej cenzury. Jednak dzięki utrzymaniu kontaktów korespondencyjnych miał on, jak się okazuje, wielki wpływ na rozwój powojennej polskiej teatrologii.

Co istotne, Terlecki był przed wojną redaktorem pisma "Scena Polska". Powojenny "Pamiętnik Teatralny" niejako powracał do idei tego periodyku. - Potrzebę kontynuacji mieli zarówno redaktorzy "Pamiętnika", jak i Tymon Terlecki, dlatego bardzo szybko nawiązał z nimi współpracę – podkreślała Marzena Kuraś, redaktor wspomnianej korespondencji.

Dlaczego Terlecki był na czarnej liście PRL-owskiej cenzury? Jak wyglądał konflikt między ośrodkami emigracyjnymi w Londynie i w Paryżu? W audycji mówiliśmy także o polskich adresatach Tymona Terleckiego. Okazuje się na przykład, że tym, co skłoniło go do zajęcia się teatrem, była m.in. wielka estyma, jaką darzył aktorki.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: prof. Anna Kuligowską-Korzeniewska (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), prof. Edward Krasiński (PAN Instytut Sztuki), Marzena Kuraś (redaktor korespondencji Tymona Terleckiego z teatralogami) 

Data aemisji: 24.05.2017

Godzina emisji: 21.30

jp/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie niezwykłe "Chorążego emigracji"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 15:32
Tymon Terlecki – wybitny znawca teatru, krytyk, eseista, współpracownik Radia Wolna Europa – należy do wielkich niedocenionych polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj Gogol i mroki jego duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:20
Prawie 170 lat po rosyjskim pierwodruku w Polsce ukazał się zbiór listów Mikołaja Gogola pt. "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Jaworski. "Strzał dziwnością między oczy"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 18:30
– Fabuły "Historii maniaków" są absolutnie wariackie, a ciągi skojarzeń absolutnie nielogiczne. To literatura, która wystawia się plecami do pewnych naszych oczekiwań – mówiła literaturoznawczyni dr Eliza Kącka.
rozwiń zwiń