Antyczna sekcja zwłok

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 08:00
Ruiny rzymskiego szpitala w Bułgarii ujawniają wiele interesujących faktów, dotyczących starożytnej medycyny.
Audio
  • Tajniki antycznej medycyny i organizacji służby zdrowia

Badacze pracujący pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka zakończyli kompleksowe badania w obrębie szpitala legionistów rzymskich w bułgarskim Novae.

Dotychczas odkryto tu m.in. łaźnie sprzed 2000 lat, należące do rzymskiego legionu. Jest to jeden z największych i najlepiej poznanych starożytnych kompleksów łaziebnych starożytnego świata.

Dzięki dokładnej analizie całej budowli naukowcy poszerzyli znacząco wiedzę na temat szpitali legionowych - ich genezy, architektury i wyposażenia, a także w kwestiach medycyny, zaopatrzenia legionu oraz diety antycznej.

Zabudowa twierdz legionowych podlegała żelaznym regułom, które znamy ze źródeł antycznych. Niemniej każda twierdza charakteryzowała się pewnymi odchyleniami od reguł, wynikającymi z przyczyn topograficznych lub trudności związanych z wcześniejszym osadnictwem.

Do tej pory odkryto 20 takich szpitali w twierdzach, zlokalizowanych głównie nad Renem, pochodzących z I wieku n.e. Ze względu na to, że były one budowane z drewna, nie przetrwało jednak wiele z ich zabudowy. W Novae natomiast w wielu miejscach zachowały się nawet dwumetrowe fragmenty, a na ścianach wciąż znajdują się resztki antycznych tynków. Obejrzeć można także fragmenty podłogi, dachu i wyposażenia.

Novae zostało zaatakowane w połowie III wieku n.e. przez barbarzyńców, którzy tylko częściowo rozebrali ogromny budynek, zajmujący obszar jednego hektara. To jedyny antyczny szpital w całości odsłonięty i przebadany przez archeologów na świecie.

- Rzymski system lecznictwa był dużo lepiej zorganizowany niż nasz współczesny – przekonywał pan prof. Piotr Dyczek.

Jakość lecznictwa była regulowana specjalnymi umowami, dekrety cesarskie określały minimalną liczbę lekarzy niezbędnych dla danego miasta. Miejscy medycy w ramach kontraktów mogli leczyć obywateli uboższych, a tych zamożniejszych – za dodatkową opłatą.

Największą wadą antycznej medycyny był brak szczegółowej wiedzy na temat anatomii człowieka, wynikający z przeświadczenia, że sekcja zwłok jest bezczeszczeniem ciał zmarłych. Sporadycznie tego typu badania były prowadzane na niewolnikach, ale one również nie cieszyły się zbyt wielkim uznaniem. Stąd wzięła się popularność lekarzy wojskowych, którzy z przyczyn naturalnych, na polu walki byli zmuszeni poznawać tajniki ludzkiego ciała.

Audycję przygotowały: Katarzyna Hagmajer i Katarzyna Kobylecka.

Aby wysłuchać całej audycji "Sezon na Dwójkę" kliknij ikonę dźwięku "Tajniki antycznej medycyny i organizacji służby zdrowia", w boksie po prawej stronie.

(lm)

Czytaj także

Zaginiona cywilizacja pod wodami Zatoki Perskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 14:30
Niegdyś żyzne tereny, dzisiaj ukryte pod wodami Zatoki Perskiej, mogły być miejscem, gdzie rozwinęła się pierwsza pozaafrykańska cywilizacja człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytny komputer pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2010 17:00
Słynny mechanizm z Antikythery to dowód na niezwykłą wiedzę technologiczną starożytnych. Z plastikowych klocków i kółek powstała teraz wersja urządzenia do samodzielnego złożenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto kocioł z zupą sprzed 2400 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 14:00
Płyn zostanie zbadany, by sprawdzić jego skład.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytna zupka chińska

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 10:00
Chińscy naukowcy informują o odkryciu garnka z zupą sprzed ponad dwóch tysięcy lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pompeje wciąż zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 12:10
Kolejne odkrycia dokonywane w starożytnych Pompejach, rzymskim mieście zniszczonym przez wybuch wulkanu w I wieku naszej ery, pozwalają zrekonstruować szczegóły życia jego mieszkańców.
rozwiń zwiń