Auschwitz. O początkach Zagłady w rocznicę wyzwolenia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 11:30
- Słowo "początek" wydaje mi się niezwykle istotne, skąd to wszystko się wzięło? Gdzie rozpoczął się proces wychowywania ludzi do zabijania innych? - naszym gościem był Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. 27 stycznia przypada 77. rocznica wejścia radzieckich wojsk do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zagłada w Auschwitz rozpoczęła się wiosną 1942 roku. Na zdjęciu: blok nr 11 - katownia
Zagłada w Auschwitz rozpoczęła się wiosną 1942 roku. Na zdjęciu: blok nr 11 - katowniaFoto: Polona.pl

77 lat od wejścia Armii Czerwonej

Do momentu wejścia żołnierzy Armii Czerwonej na tereny obozowe naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

10 lat od śmierci Kazimierza Smolenia

Symbolicznie, mija dziś także dziesięć lat od odejścia Kazimierza Smolenia, prawnika, więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, głównego twórcy i dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w latach 1955–1990. - Kiedy rozpoczynałem pracę w miejscu Pamięci Auschwitz, pan Kazimierz Smoleń był już na emeryturze. Tym niemniej codziennie przychodził do swojego biura, które było biurem Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, w bloku nr 23 - wspominał Andrzej Kacorzyk.

Auschwitz. 77. rocznica wyzwolenia więźniów obozu śmierci >>>>

- Był niezwykłym autorytetem zarówno jeśli chodzi o badania naukowe, jak i osobiste przeżycia - opowiadał nasz gość. - Zawsze miał czas, pogodnie podchodził do każdej osoby. Dla pracowników Centrum Badań był wyjątkową osobą, bo swoje badania, odkrycia historycy mogli konfrontować z jego wiedzą i osobistym doświadczeniem. 

80 lat od początku zagłady

Głównym motywem tegorocznych obchodów jest początek Zagłady w Auschwitz wiosną 1942 roku.​ Mija 80 lat od tego czasu. - Chcielibyśmy pokazać tę niezwykłą synergię zła, do której doszło właśnie wtedy - tłumaczył Andrzej Kacorzyk. - Auschwitz został założony w 1940 roku, wiosną przywieziono tutaj pierwszy transport Polaków z więzienia w Tarnowie, do początków 1942 roku w obozie przeważali Polacy - opowiadał. - To, czego doznali ci pierwsi więźniowie, było nieporównywalne z żadnym innym miejscem kaźni.

Czytaj także:

Auschwitz był obozem, w którym od początku planowano zagładę. Trafiali tam ludzie skazani na śmierć. W 1941 roku, po wybuchu wojny przeciwko Związkowi Sowieckiemu, przywożono tysiące jeńców sowieckich. Ich deportacje były wstrząsem dla będących już w obozie więźniów. - Znikali z powierzchni ziemi i nie istniała o nich pamięć - mówił gość Dwójki.

Obóz się rozrastał. Po konferencji w Wannsee 20 stycznia 1942 roku Auschwitz stało się największym obozem śmierci.


Posłuchaj
20:24 Poranek Auschwitz 27 styczeń 2022 09_29_38.mp3 Andrzej Kacorzyk o obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Kacorzyk (zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście)

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Za drutem obozów nie czekała wolność". Karol Nawrocki o wyzwoleniu obozu w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 17:35
- Ci ludzie zostali wyzwoleni, ale należy dodać, że za drutem obozów nie czekała na nich wolność, tylko Polska rodzącego się totalitaryzmu. Ci, którzy mogli opuścić Polskę, uciekali do wolnego świata, a tych, którzy zostali, ponownie zniewolono - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Dmitrowicz: mamy obowiązek bronić się przed kłamstwami

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 14:57
- Dzisiaj mamy obowiązek nie tylko przypominać, że Auschwitz był obozem niemieckim i był zbudowany dla Polaków, aby ich tam mordować, ale musimy bronić się przed szerszym kłamstwem mówiącym, że Polacy uczestniczyli w tej machinie niemieckich mordów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Dmitrowicz, historyk.
rozwiń zwiń