Chór Filharmonii Narodowej i jubileuszowy koncert z Orkiestrą Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 10:13
- To będzie takie nasze radiowe świętowanie, bowiem ta współpraca od wielu lat przynosi wspaniałe efekty. Już nie wspomnę o licznych koncertach, ale przede wszystkim nagraniach, zarejestrowanym materiale, który został z radiem dokonany; również płyty, które nagrywaliśmy z orkiestrą radiową - mówił w Dwójce szef Chóru Filharmonii Narodowej Bartosz Michałowski przed sobotnim koncertem (7.10) z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.
Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego świętuje jubileusz 70-lecia serią specjalnych koncertów
Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego świętuje jubileusz 70-lecia serią specjalnych koncertówFoto: Michał Zieliński/PAP
  • Chór Filharmonii Narodowej obchodzi w tym roku swoje 70-lecie.
  • Oprócz nagrania płyty z Małą mszą uroczystą Gioacchino Rossiniego zespół celebruje ten jubileusz serią specjalnych koncertów.
  • Najbliższy z nich już w sobotę (7.10) w Studiu im. W. Lutosławskiego, gdzie Chór Filharmonii Narodowej wystąpi razem z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.

Jubileuszowy koncert Chóru Filharmonii Narodowej będzie podzielony na część a cappella oraz część z orkiestrą. Najpierw zabrzmią dzieła Alberta Beckera i Jamesa MacMillana.

Chór Filharmonii Narodowej z motetami Beckera i MacMillana

- Albert Becker to rówieśnik Brahmsa. Znakomity kompozytor, który świetnie czuje chór. W Polsce jest zupełnie nieznany, jego utwory nie są wykonywane, a szkoda, ponieważ są to naprawdę bardzo wartościowe dzieła chóralne i osiągalne też dla innych zespołów niż tylko Chór Filharmonii Narodowej. Zaprezentujemy wybór jego motetów - zdradził Bartosz Michałowski.

Z kolei Jamesa MacMillan to kompozytor współczesny, w pełni sił twórczych. W programie koncertu znalazł się wybór jego motetów. Będzie to zwieńczenie pierwszej części wieczoru.

Orkiestra Polskiego Radia na jubileuszu Chóru Filharmonii Narodowej

Po przerwie do Chóru Filharmonii Narodowej dołączy Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. - Wykonamy Quattro pezzi sacri Verdiego. Ci, którzy znają ten utwór, wiedzą, że tam chór też występuje a cappella, tylko w innym, znacznie większym niż w pierwszej części naszego koncertu składzie - tłumaczył gość "Poranka Dwójki".

Koncert z okazji 70-lecia Chóru Filharmonii Narodowej w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się w sobotę, 7 października. Emisja na antenie Dwójki dwa dni później - w poniedziałek (9.10).

Posłuchaj
06:40 Poranek Dwójki 5.10.2023.mp3 Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej Bartosz Michałowski o jubileuszu 70-lecia zespołu (Poranek Dwójki)

Chór Filharmonii Narodowej rozpoczął profesjonalną działalność artystyczną w 1953 roku pod kierunkiem Zbigniewa Soi. Kolejnymi kierownikami byli: Roman Kuklewicz (1955­-71), Józef Bok (1971-­74), Antoni Szaliński (1974­-78), Henryk Wojnarowski (1978-­2016). W styczniu 2017 roku kierownictwo objął Bartosz Michałowski.

Głównym nurtem działalności artystycznej Chóru Filharmonii Narodowej jest udział w koncertach symfonicznych i oratoryjnych z Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz a cappella na macierzystej estradzie. Chór występuje tu wielokrotnie w każdym sezonie, regularnie bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" oraz w Międzynarodowym Festiwalu "Wratislavia Cantans".

[korzystano z materiałów Filharmonii Narodowej]

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Gość: Bartosz Michałowski (dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej)

Data emisji: 5.10.2023

Godz. emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

Bartosz Michałowski: nie stosuję pracy wysiłkowej ze śpiewakami

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 12:56
- Wyznaję zasadę, że aby chór brzmiał jednolicie i pięknie nie wolno głosów w żaden sposób zniekształcać, nie wolno śpiewaka wprowadzać w tory pracy nienaturalnej dla niego. Ewentualnie można wskazywać mu jakieś elementy, które należałoby poprawić - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Albumy z pieśniami Moniuszki i Maszyńskiego. O miłości i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:30
- Jest to siódma płyta, jaką zarejestrowałam. To 75 minut muzyki. Zaprosiłam do udziału dwóch znakomitych tenorów: (...). Jacek Szponarski i Paweł Kucharczyk podzielili pieśni między sobą - mówiła na antenie radiowej Dwójki o płycie "Moniuszko: Pieśni. Vol. 7"  pianistka i producentka Jolanta Pszczółkowska-Pawlik.
rozwiń zwiń