Prof. Maria Pomianowska: Polskie Radio to mój partner od lat

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 11:00
- Czuję bardzo wielkie wzruszenie, bo jestem związana z radiem, to mój partner od lat. Spotykam ludzi, którzy słuchają Dwójki od 30 lat, są po raz pierwszy na moim koncercie i mówią: "och, jak się cieszymy, bo znamy całą pani historię dzięki radiowej Dwójce i teraz możemy się spotkać na żywo" - mówiła na naszej antenie Maria Pomianowska, której Polskie Radio przyznało Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".
Profesor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog Maria Pomianowska otrzymała Nagrodę Mediów Publicznych 2023 w kategorii Muzyka
Profesor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog Maria Pomianowska otrzymała Nagrodę Mediów Publicznych 2023 w kategorii MuzykaFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Prof. Maria Pomianowska została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".
  • Nagrodę przyznało Polskie Radio, a decyzja została podjęta przez Kapitułę w składzie: Marta Zalewska, Piotr Cugowski, Piotr Kostrzewa, Halina Młynkowa oraz Marcin Pospieszalski.
  • W Dwójce prof. Pomianowska opowiedziała o swojej współpracy z Polskim Radiem, a także o ostatniej muzycznej podróży, która zaprowadziła ją na Filipiny.

Profesor doktor habilitowany sztuki, instrumentalistka i wokalistka została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" przyznanej wczoraj (12 listopada) przez Polskie Radio.

Maria Pomianowska od 40 lat związana z Polskim Radiem

Maria Pomianowska to kompozytorka grająca na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Artystka promuje polską kulturę tradycyjną na świecie, ale też poznaje i popularyzuje muzykę z innych kręgów kulturowych.

W "Poranku Dwójki" przyznała, że z Polskim Radiem, które przyznało jej nagrodę, współpracuje już od niemal 40 lat.

- Mój pierwszy kontakt to był 1984 rok, kiedy wróciłam z Indii, gdzie studiowałam muzykę indyjską. I tutaj cała grupa życzliwych ludzi, z Marią Baliszewską na czele, po prostu zaczęła tę moją działalność promować - mówiła Maria Pomianowska. - Stawiałam wtedy pierwsze kroczki w dziedzinie muzyki etnicznej, jeszcze zanim zaczęłam studiować wiolonczelę na studiach, to był czas taki pomiędzy średnią szkołą a studiami. Dzięki radiu już wtedy mogłam adresować do szerokiego odbiorcy te swoje pomysły, swoje wrażenia z podróży, głównie muzyczne wrażenia.

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Znamy laureatów>>>

Filipiny - muzyka i edukacja

Nieodłącznym elementem działalności artystycznej Marii Pomianowskiej są dalekie podróże. W 2019 roku artystka wyruszyła do Japonii i Chin, ostatnio była natomiast na Filipinach.

- Grałam koncerty związane z muzyką polską, promowałam muzykę tradycyjną i przedstawiłam swoje własne kompozycje. Występowałam wraz z profesorem Łapińskim, było to wspaniałe przeżycie. Podpisaliśmy też umowę z Uniwersytetem w Manili, tam jest taki wydzielony UP [University of the Philippines - red.] College of Music. W związku z tym ta współpraca będzie na różnych poziomach, nie tylko artystycznym, ale również na poziomie edukacji, czyli akademickim - opowiadała Maria Pomianowska.

Filipińczycy tańczą mazurki

Odkryciem dla naszego gościa było to, że na Filipinach od wieków tańczy się... mazurki! - Filipińczycy twierdzą, że tańce te przywiezione zostały przez Hiszpanów, ale mam takie "przecieki", że również polscy misjonarze zawędrowali na Filipiny kilkaset lat temu. Są tam też inne wątki, które teraz badam i ich nie zdradzę, ale które sprawiły, że ja po prostu oniemiałam. Oni tańczą mazurki, tak naprawdę nasze mazurki, które uważają za swoje narodowe tańce. Są ich cztery różne kategorie - mówiła Maria Pomianowska.

Prof. Maria Pomianowska została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka":

Maria Pomianowska i jej muzyczna droga

Maria Pomianowska to niezwykle zasłużona dla muzyki postać. Jest założycielką licznych zespołów muzycznych, m.in. Raga Sangit czy Zespołu Polskiego.

Z powodzeniem promuje polską muzykę za granicą, tworząc różnorodne, międzykulturowe projekty, jak choćby "Poland-Pakistan. Sound from two continents". Współpracowała z takimi sławami, jak Yo-Yo Ma czy Branford Marsalis.

Nagrody Mediów Publicznych - laureaci

Nagrody Mediów Publicznych to wyróżnienia przyznawane w czterech kategoriach przez cztery podmioty tworzące media publiczne.

W kategorii "Słowo" przez PAP wyróżniony został krytyk literacki i publicysta Krzysztof Masłoń. W kategorii "Obraz" Telewizja Polska uhonorowała reżysera Filipa Zylbera i operatora Piotra Śliskowskiego. W kategorii "Idea" przez przedstawicieli 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia wyróżniony został Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, krytyk literacki i dramatopisarz.


Posłuchaj
19:01 Dwojka_Poranek_Dwojki_2023_11_13-09-13-36.mp3 Prof. Maria Pomianowska laureatką Nagrody Mediów Publicznych (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Maria Pomianowska (instrumentalistka, kompozytorka, znawczyni muzyki tradycyjnej)

Data emisji: 13.11.2023

Godzina emisji: 9.13

mgc

Czytaj także

Rusza 17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 09:53
Rośnie zainteresowanie kinem azjatyckim. Najbardziej interesujące produkcje można będzie obejrzeć, odwiedzając 17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszył 31. Festiwal EnergaCAMERIMAGE. Projekcje, nagrody, wybitni goście. Posłuchaj relacji!

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 11:33
– Wydaje mi się, że wszystkie najważniejsze filmy tego roku, będą u nas pokazane. Rozpoczęliśmy festiwal 11 listopada w sobotę, kończymy w kolejną sobotę 18 listopada w Toruniu – mówił Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum EnergaCAMERIMAGE. Na festiwal przyjechali m.in. Willem Dafoe, Adam Driver, John Kilik, Peter Biziou.
rozwiń zwiń