Polskie Radio
Section05
EnergaCAMERIMAGE

Krzysztof Zanussi: kino poważne ma swoją publiczność

Krzysztof Zanussi podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości. Aktualnie reżyser dużo podróżuje po Polsce w związku z najnowszym filmem pt. "Liczba doskonała". W Programie 1 Polskiego Radia opowiedział o swoich dotychczasowych filmach oraz o wyzwaniach stojących przed światem. 
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Krzysztof Zanussi Martyna Podolska KULTURA film polski EnergaCAMERIMAGE

Finał festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2023. Warwick Thornton z nagrodą główną

Tegoroczna, 31. odsłona festiwalu EnergaCAMERIMAGE przechodzi powoli do historii. Złotą Żabę w konkursie głównym otrzymał operator i reżyser filmu "The new boy" Warwick Thornton; spośród polskich produkcji jury wyróżniło "Doppelganger. Sobowtór" Jana Holoubka, z kolei w trakcie finałowej ceremonii nagrodę za całokształt twórczości odebrał Krzysztof Zanussi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Ryszard Jaźwiński Paweł Turski EnergaCAMERIMAGE kino

"Ferrari". Eric Messerschmidt: ważna była autentyczność, chcieliśmy pokazać szczerze wyścigi rajdowe

- Nie korzystaliśmy z greenscreenów, z żadnych trików kamerowych, które by pokazywały, że samochody pędzą szybciej, niż naprawdę jechały. Założenie było takie, by pokazać wyścigi jak najpełniej, jak najautentyczniej. By przekazać te emocje widzom - powiedział w radiowej Jedynce amerykański operator filmowy Erik Messerschmidt, autor zdjęć do biograficznego filmu "Ferrari" w reżyserii Michaela Manna.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska ferrari Michael Mann FILM kino KULTURA EnergaCAMERIMAGE

Willem Dafoe w rozmowie z Trójką: aktorstwa uczę się intuicyjnie [WIDEO]

Willem Dafoe, znakomity aktor czterokrotnie nominowany do Oscara, przyjechał do Torunia. Film "Biedne istoty", w którym grał jedną z głównych ról, był filmem otwarcia MFF EnergaCAMERIMAGE. Jednocześnie jako gość honorowy aktor wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Przy okazji także porozmawiał z reporterem Trójki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Camerimage EnergaCAMERIMAGE willem dafoe Paweł Turski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka Katarzyna Cygler Witold Lazar

"Fin del Mundo?", najnowszy film Piotra Dumały, na MFF EnergaCAMERIMAGE w Toruniu

Piotr Dumała kojarzony jest przede wszystkim z filmami animowanymi, które przez lata przyniosły mu wiele nagród. Jednak ostatnio reżyser zajął się "normalnymi" fabułami: najpierw był eksperymentalny "Las" (2009), potem "Ederly" (2016), a teraz – "Fin del Mundo?" Czy rzeczywiście świat się kończy i czy reżyser postanowił porzucić animację – o to Piotra Dumałę podczas EnergaCAMERIMAGE pyta Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM EnergaCAMERIMAGE Piotr Dumała Ryszard Jaźwiński festiwal filmowy Trójka

Bob Geldof na festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Pokaz filmu "Pink Floyd: The Wall" z 1982 roku

Bob Geldof będzie gościem specjalnym pokazu filmu "Pink Floyd: The Wall" ("Ściana") w ramach 31. edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Obraz Alana Parkera, oparty na sztandarowej płycie jednej z najważniejszych rockowych grup w historii, zostanie pokazany w Toruniu we wtorek, 14 listopada, o godz. 20.30.
Zobacz więcej na temat:  Bob Geldof Pink Floyd EnergaCAMERIMAGE FILM KULTURA MUZYKA W POLSKIM RADIU

Ruszył 31. Festiwal EnergaCAMERIMAGE. Projekcje, nagrody, wybitni goście. Posłuchaj relacji!

– Wydaje mi się, że wszystkie najważniejsze filmy tego roku, będą u nas pokazane. Rozpoczęliśmy festiwal 11 listopada w sobotę, kończymy w kolejną sobotę 18 listopada w Toruniu – mówił Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum EnergaCAMERIMAGE. Na festiwal przyjechali m.in. Willem Dafoe, Adam Driver, John Kilik, Peter Biziou.
Zobacz więcej na temat:  Trójka festiwal filmowy KULTURA Witold Lazar Paweł Turski Ryszard Jaźwiński kino FILM EnergaCAMERIMAGE Camerimage

Peter Zaitlinger i Werner Herzog z nagrodą specjalną dla duetu autor zdjęć – reżyser na EnergaCAMERIMAGE!

Już w sobotę, 11 listopada, rusza 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE, najważniejsza na świecie impreza filmowa poświęcona operatorom filmowym, ale także jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali filmowych. Znane są też nazwiska laureatów, ale jedynie tych, którzy w Toruniu odbiorą prestiżowe nagrody honorowe. W tym roku Peter Zaitlinger i Werner Herzog odbiorą nagrodę specjalną dla duetu autor zdjęć – reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński EnergaCAMERIMAGE festiwal filmowy Toruń Werner Herzog nagroda Trójka