Bartosz Panek: reportaż i dokument radiowy to dla mnie dziedzina sztuki

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 15:30
- Wiele słuchaczek i wielu słuchaczy odchodzi od linearnego słuchania radia. Wybieramy jednak formułę "na żądanie", czyli podcasty. Myślę, że z jednej strony jest to ogromne wyzwanie, z drugiej pewne zagrożenie, natomiast mam głębokie przekonanie, że tym, co nas uratuje, jest jakość - mówił w "Poranku Dwójki" Bartosz Panek, nowy redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Bartosz Panek po raz pierwszy odwiedził studio Dwójki w roli redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Bartosz Panek po raz pierwszy odwiedził studio Dwójki w roli redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego RadiaFoto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
  • Bartosz Panek to dziennikarz radiowy i reportażysta. W 2014 roku za reportaż "Chcę więcej" otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych - Prix Italia.
  • Od 1 marca pełni funkcję redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
  • To jego powrót do pracy dla publicznego nadawcy po trzech latach przerwy.

Bartosz Panek w Polskim Radiu pracował prawie 20 lat - do 2021 roku. Teraz wraca, by pokierować Studiem Reportażu i Dokumentu PR.

Bartosz Panek o swojej misji

Zawsze miło wraca się do Polskiego Radia, w którym spotyka się osoby myślące w ten sam sposób o radiu. O tym, czym radio jest, czym może być i czym będzie, jeśli tylko postaramy się, żeby wszystkie nasze wyobrażenia i ideały wprowadzać w życie. Ja też przychodzę z taką misją, żeby swoje wyobrażenie tego, czym radiowy świat dokumentu i reportażu mógłby być, wcielać w życie - wyznał gość "Poranka Dwójki".

Dla Bartosza Panka praca w radiu to rzemiosło, które czasem bywa sztuką. - Dobrze byłoby, żeby to rzemiosło częściej było sztuką niż tylko rzemiosłem albo codzienną pracą czy wykonywaniem obowiązków - dodał. 

Nacisk na reportaż artystyczny

Z kolei radiowy reportaż i dokument określa on jako audialną dziedzinę sztuki dźwiękowej. - Największy nacisk chciałbym położyć na reportaż artystyczny, literacki. Tym bardziej, że Polskie Radio ma bardzo długie i piękne tradycje w produkowaniu właśnie takich radiowych dzieł sztuki. I cały czas mamy wszelkie środki, by tworzyć takie produkcje, które bez kłopotu będzie można nazwać dziełem sztuki radiowej - przekonywał Bartosz Panek.


Posłuchaj
13:22 Poranek Dwójki panek 12.03.2024.mp3 Rozmowa z Bartoszem Pankiem, nowym szefem Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (Poranek Dwójki) 

Jest on laureatem prestiżowej międzynarodowej nagrody radiowej - Prix Italia. Jedno z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych otrzymał w 2014 roku za reportaż "Chcę więcej". Funkcję redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia objął 1 marca br.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Bartosz Panek (redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)

Data emisji: 12.03.2024

Godz. emisji: 8.30

pg/mo/wmkor

Czytaj także

"Melchiory 2023", Grand Prix KRRiT oraz Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory [ZNAMY ZWYCIĘZCÓW]

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 19:00
Poznaliśmy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023". Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Reportaż Roku, Dokument Roku, Inspiracja Roku oraz Realizator Roku. Ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT oraz XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Panek redaktorem naczelnym Studia Reportażu i Dokumentu PR

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 15:20
Bartosz Panek objął stanowisko redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Dziennikarz wraca do Polskiego Radia po 3 latach.
rozwiń zwiń