Sztuka na wystawie. Tym razem w galerii handlowej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2025 13:49
Do końca 2025 r. wybrane dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie prezentowane będą w galeriach handlowych w całej Polsce. Wszystko to za sprawą projektu "Galeria w galerii", którego celem jest popularyzacja sztuki i zachęcenie do odwiedzenia muzealnych ekspozycji.
W ramach projektu Galeria w Galerii prezentowany będzie m.in. autoportret Jana Matejki
W ramach projektu Galeria w Galerii prezentowany będzie m.in. autoportret Jana MatejkiFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie

W ramach projektu "Galeria w galerii" co miesiąc w wybranych galeriach handlowych prezentowane będą kolejne cenne dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Nie będą one jednak dostępne na żywo, lecz wyświetlane na ekranach w wersji cyfrowej. Jak mówią organizatorzy, warto szukać różnych sposobów, aby przyciągnąć widzów do muzeum.

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

Autoportrety. Spotkajmy się w muzeum

Pierwsza odsłona projektu, zatytułowana "Autoportrety. Spotkajmy się w muzeum", przedstawia autoportrety z kolekcji dawnych dzieł sztuki. To bezpośrednie nawiązanie do niedawno otwartej wystawy pod tym samym tytułem. Swoje wizerunki na wystawę stworzyli tacy artyści, jak np. Wilhelm Sasnal, Mirosław Bałka, Zuzanna Janin i wielu innych.

- W galeriach handlowych pokazujemy jednak nie autoportrety z wystawy, ale z naszych galerii stałych, czyli te reprezentujące sztukę dawną. Ale mamy nadzieję, że widzowie poczują się zaciekawieni, żeby zobaczyć też te dzieła na żywo, a także zapoznać się ze współczesnymi realizacjami tego gatunku - wyjaśniała Beata Górka-Szkop, kierownik działu Komunikacji i Marketingu Muzeum Narodowego w Warszawie.

Sztuka wychodzi do ludzi

Celem inicjatywy jest przybliżenie sztuki szerokiemu gronu odbiorców oraz zachęcenie Polaków do częstszych wizyt w muzeach i galeriach sztuki. Inspiracją do stworzenia projektu były wyniki badania, które pokazały, że galerie handlowe odwiedza regularnie znacznie więcej osób niż instytucje kultury.

- Wydaje mi się, że "galeria" jest określeniem miejsca, które skupia i przyciąga ludzi. Na początku były galerie sztuki, teraz mamy galerie handlowe i myślę, że to można połączyć. Sztuka jest nie tylko wtedy, kiedy ją oglądamy, dlatego też bardzo zależy nam, żeby jak największa liczba odbiorców miała dostęp do sztuki - tłumaczył kurator Tomasz Jeziorowski. 

Czytaj też:

- To fantastyczny pomysł, że promocja sztuki pojawia się w galeriach handlowych. Dzięki temu mamy szansę oddziaływać na dużo większą liczbę odbiorców i zachęcać wszystkie osoby do obejrzenia nie tylko wystawy "Autoportrety", ale również do wszystkiego, co mamy w Muzeum Narodowym w Warszawie - podkreślali organizatorzy inicjatywy "Galeria w galerii".

***

Data emisji: 26.05.2025

Godzina emisji: 7.20

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

k

Czytaj także

Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski jest kreatorem wydarzeń kulturalnych

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 12:00
- Ekspozycję "Rafael. Piękno renesansu" planujemy w październiku, od czerwca zaprezentujemy monograficzną wystawę Władysława Hasiora. Nasze wystawy, podejście do projektów muzealnych i naukowych, a także kontakty, umożliwiają zorganizowanie prezentacji dzieł Rafaela. To jest efekt pracy ostatnich lat - mówił w Dwójce prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alina Szapocznikow w przestrzeni pamięci. "Obecność na dwóch poziomach"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2025 23:00
Alina Szapocznikow była jedną z najoryginalniejszych i najważniejszych polskich rzeźbiarek. Eksperymentowała z materiałami, z własną cielesnością i kobiecością. Stworzyła swój indywidualny język form rzeźbiarskich, które w przejmujący i bardzo ekspresyjny sposób obrazowały między innymi przemiany zachodzące w ludzkim ciele. Ale jej sztuka tak naprawdę jest pełna witalności, zmysłowa i intensywna.
rozwiń zwiń