"Wypiór" w Teatrze IMKA. Magdalena Boczarska: jestem fanką książki

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 11:00
W warszawskim Teatrze IMKA we wtorek (16.04) odbyła się uroczysta premiera spektaklu "Wypiór" według książki Grzegorza Uzdańskiego pod tym samym tytułem. - Rzecz tratuje o parze milenialsów żyjących w Warszawie. Jest w tym taki sznyt hipsterski. Życie naszych bohaterów przewraca się do góry nogami w momencie, gdy orientują się, że w ich szafie, pod postacią wampira, mieszka dwustuletni Adam Mickiewicz - mówiła w Dwójce aktorka Magdalena Boczarska.
Magdalena Boczarska w spektaklu Wypiór w warszawskim Teatrze IMKA
Magdalena Boczarska w spektaklu "Wypiór" w warszawskim Teatrze IMKAFoto: VIPHOTO/East News
  • Najnowszy spektakl Teatru IMKA pt. "Wypiór" to połączenie współczesnej dramaturgii z elementami fantastyki.
  • Przedstawienie w reżyserii Pawła Świątka powstało na podstawie powieści Grzegorza Uzdańskiego pod tym samym tytułem.
  • W obsadzie znaleźli się m.in. Magdalena Boczarska i Mateusz Banasiuk.

"Wypiór" to najnowszy spektakl w repertuarze warszawskiego Teatru IMKA. Uroczysta premiera sztuki odbyła się we wtorek, 16 kwietnia.

Magdalena Boczarska: "Wypiór" komentuje naszą rzeczywistość

- Z Teatrem IMKA czuję się związana od momentu, gdy powstawał. Przedstawieniem inaugurującym działalność tej sceny był "Opis obyczajów" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. I rzeczywiście IMKA ma coś takiego, że sięga po klasyków polskiej literatury, którzy komentują polską rzeczywistość. Tak jest też w przypadku "Wypióra" - tłumaczyła Magdalena Boczarska.

Główni bohaterowie - aktorce partneruje Mateusz Banasiuk - zmagając się z typowymi dla współczesnego życia miejskiego problemami i napięciami, niespodziewanie stają przed wyzwaniem, które wywraca ich świat do góry nogami. W tej niezwykłej sytuacji jedną z kluczowych ról odgrywa postać przeistoczonego w wampira Adama Mickiewicza, co nadaje spektaklowi wyjątkowo surrealistyczny wymiar.

Mickiewicz łączy przeszłość z teraźniejszością

Zaskakujący zwrot akcji z udziałem Mickiewicza, ikony polskiej literatury, wprowadza elementy fantastyczne i poetyckie, które tworzą unikatowe połączenie z realistyczną opowieścią o relacjach międzyludzkich. Jego obecność w spektaklu jest nie tylko hołdem dla polskiej kultury, ale także pomysłowym sposobem na zbadanie współczesnych problemów i emocji.


Posłuchaj
13:08 Poranek Dwójki boczarska 17.04.2024.mp3 Magdalena Boczarska o spektaklu "Wypiór" w warszawskim Teatrze IMKA (Poranek Dwójki) 

Twórcy spektaklu "Wypiór" oparli się na książce Grzegorza Uzdańskiego pod tym samym tytułem. - Trzy lata temu narobiła ona trochę zamieszania, była nominowana do Paszportu Polityki. Cały tekst, a jakżeby inaczej, napisany jest trzynastozgłoskowcem zapisanym średniówką po siódmej sylabie. Jestem fanką tej książki - podkreślała Magdalena Boczarska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Magdalena Boczarska (aktorka)

Data emisji: 17.04.2024

Godz. emisji: 9.30

mgc/pg/kormp

Czytaj także

Premiera "Dziadów". Dejmek wsadza kij w mrowisko

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 06:00
56 lat temu odbyła się premiera Mickiewiczowskich "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Nikt nie mógł przewidzieć, że spektakl aż w takim stopniu wpłynie na historię powojennej Polski. Ale twórcy spektaklu wiedzieli, że będzie o nim głośno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Garlicki w sztuce Tadeusza Słobodzianka "Geniusz". Stalin kontra Stanisławski

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 12:00
- Jest to historia "power game" pomiędzy człowiekiem, który ma absolutną władzę, a człowiekiem, który ma tę władzę duchową i też pewną wiedzę o tym, w jaki sposób - dzięki metodzie aktorskiej - można wpływać na wizerunek polityka - tak o sztuce "Geniusz" mówił w Dwójce aktor Łukasz Garlicki. Bohaterami spektaklu są radziecki dyktator Józef Stalin i reformator teatru Konstanty Stanisławski. Premiera - 22 lutego w Teatrze Polonia w Warszawie.
rozwiń zwiń