Płyta "Chaconne in Two / Meditation". Wyjątkowy debiut na altówce prof. Kosteckiego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 17:45
Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" w Programie 2 Polskiego Radia był prof. Adam Kostecki, który wydał niedawno płytę pt. "Chaconne in Two / Meditation". Opowiedział m.in. o tym, dlaczego sięgnął po ten utwór dopiero teraz.
Na płycie Chaconne in Two  Meditation znalazły się nagrania ukazujące dwa ujęcia słynnego dzieła Bacha  tradycyjne, na skrzypce solo, oraz w autorskim opracowaniu artysty, z towarzyszącą partią altówki pełniącą funkcję harmonicznej podstawy
Na płycie "Chaconne in Two / Meditation" znalazły się nagrania ukazujące dwa ujęcia słynnego dzieła Bacha – tradycyjne, na skrzypce solo, oraz w autorskim opracowaniu artysty, z towarzyszącą partią altówki pełniącą funkcję harmonicznej podstawyFoto: materiały prom.
  • Chaconne to utwór, na którego wykonanie prof. Adam Kostecki zdecydował się dopiero teraz.
  • Na płycie "Chaconne in Two / Meditation" debiutuje grą na altówce.
  • Gość Polskiego Radia podkreślił, że Chaconne towarzyszyła mu przez całe życie.

Myślą przewodnią płyty Adama Kosteckiego jest fenomen bachowskiej Chaconne. Stąd znalazły się na niej nagrania ukazujące dwa ujęcia słynnego dzieła Johanna Sebastiana Bacha - tradycyjne, na skrzypce solo, oraz w autorskim opracowaniu artysty, z towarzyszącą partią altówki pełniącą funkcję harmonicznej podstawy.

Wyjątkowa Chaconne

Prof. Adam Kostecki zdradził, że dotąd nie miał odwagi na wykonanie tego legendarnego utworu. - Chaconne jest jednym z najważniejszych utworów dla każdego muzyka, a szczególnie dla każdego skrzypka, bo jest to utwór unikalny. W tej płycie pozwoliłem sobie opisać cały wstęp i wyjaśnić, dlaczego postanowiłem się tym zająć - powiedział.

- Zdecydowałem się na to dopiero teraz, ponieważ mam duży szacunek do tego dzieła i uznawałem przez całe życie, że ja się do tego nie nadaję, że są lepsi ode mnie, którzy je grają. Jest parę wykonań, które są nieosiągalne - dodał.

Debiut na altówce

Po każdej z dotychczasowych prób gość Polskiego Radia uznawał, że to nie jest jeszcze odpowiedni moment na wykonanie Chaconne. - Ile razy do tego podchodziłem, tyle razy uznawałem, że to jeszcze nie czas. Uważam jednak, że każdy ma swoje prawo do zostawienia muzycznego śladu. Chaconne towarzyszyła mi przez całe życie, ciągle ją ćwiczyłem. I doszedłem do tego miejsca grania - zdradził.

Na płycie prof. Adam Kostecki debiutuje również na nowym instrumencie. - Altówka gra 32 wariacje, które normalnie nigdy nie są słyszalne, bo na skrzypcach nie jest to możliwe. Wcześniej nigdy nie grałem na altówce, i to był mój debiut. Przyniosłem ją do domu, gdzie akurat byli goście i wszyscy powiedzieli, że jakość starego instrumentu jest wyjątkowa - podkreślił.


Posłuchaj
15:37 PR2 2024_04_22-16-28-49.mp3 Prof. Adam Kostecki o płycie Chaconne in Two / Meditation (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Adam Kostecki (skrzypek, pedagog)

Data emisji: 22.04.2024

Godz. emisji: 16.28

dz/mgc/wmkor

Czytaj także

Łukasz Borowicz: ta płyta to świadectwo naszego spojrzenia na zamierzchłą twórczość operową

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 19:00
Nakładem Polskiego Radia w piątek (17.11) ukazał się potrójny album Łukasza Borowicza z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego. - Tego typu płyty, a przecież w Polskim Radiu tych płyt dotyczących sztuki operowej udało się wydać już wiele, są szalenie ważne. Sztuka operowa, jak mi się wydaje, ma to do siebie, że jest dużo bardziej ulotna niż symfonika czy muzyka koncertująca - mówił w Dwójce laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurt Atterberg. Kompozytor-inżynier pisze na skrzypce

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 22:00
Czy istnieje patent gwarantujący napisanie znakomitego koncertu skrzypcowego? Być może posiadł go szwedzki kompozytor Kurt Atterberg - twórca, który przez większość swojego życia pracował w urzędzie patentowym jako inżynier...
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Never Twice the Same". Cuore Piano Trio - połączeni wskutek obowiązków na uczelni

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 12:14
- Przez pierwsze pół roku to był duet. Potem Szymon zapytał mnie, czy nie chciałabym z nim zagrać trio. Miał to być tylko jeden semestr, żeby zaliczyć przedmiot, jakim jest kameralistyka. Z jednego semestru i jednego koncertu wyszły kolejne propozycje, różne trasy koncertowe i w ten sposób gramy już od siedmiu lat - mówiła w Dwójce Zuzanna Małgorzata Budzyńska z Cuore Piano Trio. We wtorek (23.01) ukazał się debiutancki krążek grupy - "Never Twice the Same".
rozwiń zwiń