Jan Englert włamuje się do teatru romantycznego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 08:36
– Mamy szansę wejścia w repertuar romantyzmu z zupełnie nowym wytrychem – powiedział w Dwójce aktor i reżyser teatralny Jan Englert.
Audio
  • Beata Guczalska, Natalia Korczakowska i Jan Englert rozmawiają o znaczeniu teatru romantycznego w Polsce (Inny stan skupienia/Dwójka)
Jan Englert
Jan EnglertFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Z okazji 250-lecia istnienia teatru publicznego w Polsce w całym kraju prezentowane będą najwybitniejsze dzieła romantyzmu. – Reanimacja tego repertuaru jest rzeczą oczywistą – oceniał gość audycji.

Swój jubileusz 250-lecia obchodzi także Teatr Narodowy w Warszawie. Jan Englert, pełniący w nim funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych, mówił, że na jego scenie zostaną zaprezentowane trzy dzieła z romantycznego kanonu - 19 listopada będzie mieć premierę "Kordian" Juliusza Słowackiego w jego reżyserii. Później przyjdzie czas na dwa dzieła Adama Mickiewicza: "Dziady" przedstawi Eimuntas Nekrošius (marzec 2016 roku), a "Pana Tadeusza" Piotr Cieplak (maj 2016 roku).

- W jednym sezonie mieć takie trzy pomniki, to dla dyrektora teatru niezwykle ciekawe, ryzykowne posunięcie – oceniał Jan Englert. - To jest jasne, że w razie upadku będzie bardzo bolało. Nie będzie niepostrzeżenie bolało, będzie bolało postrzeżenie. Przyzwyczaiłem się, że jak będzie dobrze, to zostanie to pominięte, dlatego musi być fantastycznie, by stało się przedmiotem dyskusji – dodał.

Czy widzowie są zainteresowani polskim teatrem romantycznym? Posłuchaj w dźwięku.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Beata Guczalska (dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST), Natalia Korczakowska (reżyser), Jan Englert (aktor, reżyser, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 23.09.2015

Godzina emisji: 21.30

pp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wracamy do świata bez praw człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 14:00
- Sprawa Ołeha Sencowa pokazuje, jak niewiele może społeczność międzynarodowa nawet w sytuacji, gdy łamane są przepisy prawa międzynarodowego - mówił w Dwójce historyk Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Perfidia" boga amerykańskiego kryminału

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 08:51
Jeden z najoryginalniejszych twórców literatury kryminalnej - James Ellroy - wciąż pozostaje w Polsce pisarzem niszowym. Czy zmieni to jego "Perfidia"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielokulturowość. Czy należy się tego bać?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 15:00
Tematem "Innego stanu skupienia" były różnorodność kulturowa i migracje - zjawiska tak stare jak ludzkie kultury w ogóle.
rozwiń zwiń