X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Perfidia" boga amerykańskiego kryminału

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 08:51
Jeden z najoryginalniejszych twórców literatury kryminalnej - James Ellroy - wciąż pozostaje w Polsce pisarzem niszowym. Czy zmieni to jego "Perfidia"?
Audio
  • Rozmowa o twórczości pisarza Jamesa Ellroy'a (Inny stan skupienia/Dwójka)
Jako młody człowiek James Ellroy nadużywał alkoholu, spędził nawet pewien czas w więzieniu. Dziś jest uważany za jednego z największych współczesnych pisarzy kryminalnych
Jako młody człowiek James Ellroy nadużywał alkoholu, spędził nawet pewien czas w więzieniu. Dziś jest uważany za jednego z największych współczesnych pisarzy kryminalnychFoto: Guillaume Paumier/wikipedia/CC BY 3.0

- James Ellroy mówi o sobie "wściekły pies". Jest on obecnie jednym największych wariatów w literaturze amerykańskiej. To jego "sceniczny" image – mówił Robert Ziębiński, krytyk, publicysta, szef portalu Dzika banda. Nie zmienia to faktu, że Ellroy uważany jest za "boga amerykańskiego kryminału".

– Nie ma drugiego autora, do którego wszyscy amerykańscy pisarze odnosiliby się z takim oddaniem i czcią. Każdy kocha Jamesa Ellroya – przekonywał gość radiowej Dwójki.

Jedną z charakterystyk jego twórczości jest to, że biografia pisarza przenika się w jego książkach z fikcją. Także w wydanej właśnie "Perfidii" (wyd. Sonia Draga), która opowiada o makabrycznym zabójstwie japońskiej rodziny po ataku na Pearl Harbor.

- To jeden z klasycznych przykładów tego, jak pisanie jest terapią. Ten człowiek nie musi iść do psychoanalityka; bierze kartkę papieru, komputer i tak się leczy, pozbywa się swojej złej energii – przekonywał dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jacek Szczerba.

Czym jednak James Ellroy podbił serca i umysły miłośników kryminału?

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia (cykl Dwukropek)

Prowadzi:  Piotr Kofta

Gość: Jacek Szczerba (dziennikarz "Gazety Wyborczej"), Robert Ziębiński (krytyk, publicysta, szef portalu Dzika banda)

Data emisji: 17.09.2015

Godzina emisji: 21.30

pp/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ameryka nienawidziła jej bardziej niż terrorystów"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 12:37
Po 11 września 2001 roku powiedziała, co myśli o nastrojach panujących w Ameryce. Odważna, bezkompromisowa i – wciąż poszukująca była przez całe swoje życie. Już niebawem polska premiera pierwszego tomu dzienników Susan Sontag.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kim chodzą spać Amerykanie?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 18:00
- "The Tonight Show" jest ciepły, miły i przewidywalny. Gwarantuje spokojny sen - mówił w Dwójce amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. W kolejną rocznicę powstania tego programu rozmawialiśmy w "Pop-południu" o zjawisku talk-show.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka chce w to wierzyć: dwaj dziennikarze obalili prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 04:00
- Oczywiście afera Watergate była zdecydowanie bardziej skomplikowana, a swoje role odegrało w niej o wiele więcej osób. Szok związany z odwołaniem prezydenta domagał się jednak równie mocnego mitu - mówił w Dwójce Włodzimierz Nowak, redaktor serii "Reporterzy Dużego Formatu - Klasyka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz poznać Nowy Jork? Zacznij od barów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
– Ernest Hemingway twierdził, że nie da się zrozumieć amerykańskiej literatury bez wypicia kilku głębszych w nowojorskich barach – mówiła w Dwójce Małgorzata Kałuża, korespondentka Polskiego Radia w Nowym Jorku, autorka książki "W cieniu prohibicji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka na płycie Włodka Pawlika

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 14:07
Najnowszy album Włodka Pawlika, nagrany razem z Pawłem Pańtą na basie i Cezarym Konradem na perkusji jako Włodek Pawlik Trio, stanowi podsumowanie ostatnich 30 lat artystycznej pracy znakomitego artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reperkusje zamieszek w Ferguson. Na co choruje Ameryka?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 20:15
- Zamieszki w Ferguson to wielowarstwowy problem. Posiadanie broni, większa podejrzliwość wobec czarnoskórych i bardzo widoczny w Ferguson rasizm instytucjonalny - mówi dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń