REKLAMA

"Perfidia" boga amerykańskiego kryminału

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 08:51
Jeden z najoryginalniejszych twórców literatury kryminalnej - James Ellroy - wciąż pozostaje w Polsce pisarzem niszowym. Czy zmieni to jego "Perfidia"?
Audio
  • Rozmowa o twórczości pisarza Jamesa Ellroy'a (Inny stan skupienia/Dwójka)
Jako młody człowiek James Ellroy nadużywał alkoholu, spędził nawet pewien czas w więzieniu. Dziś jest uważany za jednego z największych współczesnych pisarzy kryminalnych
Jako młody człowiek James Ellroy nadużywał alkoholu, spędził nawet pewien czas w więzieniu. Dziś jest uważany za jednego z największych współczesnych pisarzy kryminalnychFoto: Guillaume Paumier/wikipedia/CC BY 3.0

- James Ellroy mówi o sobie "wściekły pies". Jest on obecnie jednym największych wariatów w literaturze amerykańskiej. To jego "sceniczny" image – mówił Robert Ziębiński, krytyk, publicysta, szef portalu Dzika banda. Nie zmienia to faktu, że Ellroy uważany jest za "boga amerykańskiego kryminału".

– Nie ma drugiego autora, do którego wszyscy amerykańscy pisarze odnosiliby się z takim oddaniem i czcią. Każdy kocha Jamesa Ellroya – przekonywał gość radiowej Dwójki.

Jedną z charakterystyk jego twórczości jest to, że biografia pisarza przenika się w jego książkach z fikcją. Także w wydanej właśnie "Perfidii" (wyd. Sonia Draga), która opowiada o makabrycznym zabójstwie japońskiej rodziny po ataku na Pearl Harbor.

- To jeden z klasycznych przykładów tego, jak pisanie jest terapią. Ten człowiek nie musi iść do psychoanalityka; bierze kartkę papieru, komputer i tak się leczy, pozbywa się swojej złej energii – przekonywał dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jacek Szczerba.

Czym jednak James Ellroy podbił serca i umysły miłośników kryminału?

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia (cykl Dwukropek)

Prowadzi:  Piotr Kofta

Gość: Jacek Szczerba (dziennikarz "Gazety Wyborczej"), Robert Ziębiński (krytyk, publicysta, szef portalu Dzika banda)

Data emisji: 17.09.2015

Godzina emisji: 21.30

pp/mm

Czytaj także

"Ameryka nienawidziła jej bardziej niż terrorystów"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 12:37
Po 11 września 2001 roku powiedziała, co myśli o nastrojach panujących w Ameryce. Odważna, bezkompromisowa i – wciąż poszukująca była przez całe swoje życie. Już niebawem polska premiera pierwszego tomu dzienników Susan Sontag.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z kim chodzą spać Amerykanie?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 18:00
- "The Tonight Show" jest ciepły, miły i przewidywalny. Gwarantuje spokojny sen - mówił w Dwójce amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. W kolejną rocznicę powstania tego programu rozmawialiśmy w "Pop-południu" o zjawisku talk-show.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ameryka chce w to wierzyć: dwaj dziennikarze obalili prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 04:00
- Oczywiście afera Watergate była zdecydowanie bardziej skomplikowana, a swoje role odegrało w niej o wiele więcej osób. Szok związany z odwołaniem prezydenta domagał się jednak równie mocnego mitu - mówił w Dwójce Włodzimierz Nowak, redaktor serii "Reporterzy Dużego Formatu - Klasyka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz poznać Nowy Jork? Zacznij od barów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
– Ernest Hemingway twierdził, że nie da się zrozumieć amerykańskiej literatury bez wypicia kilku głębszych w nowojorskich barach – mówiła w Dwójce Małgorzata Kałuża, korespondentka Polskiego Radia w Nowym Jorku, autorka książki "W cieniu prohibicji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ameryka na płycie Włodka Pawlika

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 14:07
Najnowszy album Włodka Pawlika, nagrany razem z Pawłem Pańtą na basie i Cezarym Konradem na perkusji jako Włodek Pawlik Trio, stanowi podsumowanie ostatnich 30 lat artystycznej pracy znakomitego artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reperkusje zamieszek w Ferguson. Na co choruje Ameryka?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 20:15
- Zamieszki w Ferguson to wielowarstwowy problem. Posiadanie broni, większa podejrzliwość wobec czarnoskórych i bardzo widoczny w Ferguson rasizm instytucjonalny - mówi dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń