Kilkaset symboli obcej dominacji na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 21:00
Pomnik "czterech śpiących" - pierwszy monument wzniesiony w Warszawie po zakończeniu wojny - to zdaniem historyków znak sowieckiej dominacji w Polsce. Ale wielu warszawian chce jego powrotu na Plac Wileński...
Audio
  • Rozmowa o kontrowersjach wokół Pomnika Braterstwa Broni w Warszawie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pomnik Braterstwa Broni na tle soboru św. Marii Magdaleny w Warszawie. Jeden z monumentów postawiony przez Armię Czerwoną, która w 1945 roku wyzwoliła Polskę
Pomnik Braterstwa Broni na tle soboru św. Marii Magdaleny w Warszawie. Jeden z monumentów postawiony przez Armię Czerwoną, która w 1945 roku "wyzwoliła" Polskę Foto: Loraine/wikimedia/cc

Zdaniem Adama Siwka z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie należy się kierować tego typu sentymentami. - To najbardziej jaskrawy przykład ponurego dziedzictwa po okresie reżimu komunistycznego w Polsce - uważa. - Warto wiedzieć, że przy remontach czy przebudowach tego typu pomników odkrywamy autentyczne szczątki poległych żołnierzy radzieckich, wrzucone pod te monumenty jako makabryczny wkład - podkreślił.

Jak z tym problemem radzą sobie różne polskie miasta oraz państwa dawnego bloku wschodniego? Być może wystarczy zmienić nazwę pomnika, jak stało się to z pewnym dziełem Władysława Hasiora...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Waldemar Baraniewski (historyk sztuki), Adam Siwek (Naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa), Kamila Sachnowska (zastępca dyrektora biura Edukacji Publicznej IPN)

Data emisji: 16.09.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/asz

Czytaj także

Niech czerwonoarmiści idą spać gdzie indziej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 18:00
– Bezrefleksyjnie mówi się: "wyzwolenie". Owszem, Armia Czerwona wyzwoliła nas od niemieckiej okupacji. Lecz było to przecież instalowanie nowego ustroju na radzieckich czołgach - mówił w Dwójce prof. Jerzy Eisler w rozmowie o warszawskim Pomniku Braterstwa Broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Triumf pokoju. Krzysztof Wodiczko rozbraja pomniki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 14:00
– Kiedyś było powiedzenie: "gdzieś pomiędzy pomnikami jest Polska" – mówił Krzysztof Wodiczko o pomnikach, czyli "ideologicznych maszynach powielających wojnę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czterech śpiących". Od niechęci do sentymentu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 10:30
– Mówiono, że ten pomnik to hańba, ale w ankietach warszawiacy chcieli jego powrotu na miejsce – mówiła Aleksandra Jakubczak, reżyserka spektaklu "Czterech śpiących".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czterech śpiących" spotyka studentkę ASP. Słuchowisko Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 09:00
- Usiłowaliśmy sobie wyobrazić, co by się zdarzyło, gdyby pomnikowe postaci żołnierza radzieckiego i małego powstańca obudziły się we współczesnej Warszawie - mówiła reżyserka słuchowiska, które Dwójka przygotowała wspólnie z Teatrem Powszechnym.
rozwiń zwiń