REKLAMA

Tajemnice Sakramentarza tynieckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 16:00
- Od końca XVIII wieku trwa zażarta dyskusja, kiedy powstał Sakramentarz oraz samo opactwo w Tyńcu - mówił benedyktyn dr hab. Michał Gronowski, opowiadając o jednym z najstarszych rękopisów przechowywanych Polsce.
Audio
  • Rozmowa o Sakramentarzu Tynieckim i opactwie, z którym jest on związany (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
28 listopada odbył się w Pałacu Rzeczypospolitej pokaz Sakramentarza tynieckiego (na zdj.). Było to w ramach cyklu PIERWSZENAJSTARSZE - z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Biblioteka Narodowa co miesiąc zaprezentuje najstarsze zabytki kultury i historii dokumentujące początki państwa polskiego
28 listopada odbył się w Pałacu Rzeczypospolitej pokaz Sakramentarza tynieckiego (na zdj.). Było to w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE - z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Biblioteka Narodowa co miesiąc zaprezentuje najstarsze zabytki kultury i historii dokumentujące początki państwa polskiegoFoto: PAP/Marcin Obara

Rękopis to szczególny, zaliczany bowiem do grupy kilku zaledwie tzw. złotych kodeksów na ziemiach polskich. Złote litery, purpurowe strony i bogata ornamentyka oraz ikonografia (na przykład inicjał "T" przedstawiający pełną scenę ukrzyżowania Chrystusa) robią ogromne wrażenie.

Niewiele tak naprawdę wiemy jednak o pochodzeniu oraz dacie powstania Sakramentarza. Ten problem dotyczy zresztą samego opactwa w Tyńcu. Jak przypomniał nasz gość, w 1975 roku świętowaliśmy 900-lecie jego ufundowania, w 1994 - 950-lecie, a rok 2016 mógłby zostać uznany za jego tysiąclecie. Co niezwykłe, wszystkie te datowania mogą być w pewnym sensie prawdziwe.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski 

Gość: dr hab. Michał Gronowski (benedyktyn)

Data emisji: 29.11.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/gs

Czytaj także

Średniowieczne herezje i równouprawnienie kobiet

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 20:20
- Przez wiele późniejszych wieków kobieta nie będzie tak wyemancypowana jak w tych pięknych czasach – mówiła w Dwójce dr Magdalena Ogórek, znawczyni średniowiecznej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednorożec łagodnieje na widok dziewicy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 20:45
Jedni porównywali go jelenia, inni do konia, jeszcze inni postrzegali go jako zwierzę o nogach słonia i grzywie lwa. Pewne jest jedno, jednorożca można było upolować tylko w towarzystwie dziewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Jadwiga Śląska. Księżna bez butów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 19:00
Śląska księżna ze znakomitego bawarskiego rodu prowadziła tak ascetyczny tryb życia, że wedle legendy demony przybyły z piekieł, by ją za to wychłostać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Azincourt. Mentalna porażka Francji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 19:00
- Rycerstwo francuskie nie potrafiło zrozumieć, że dawno minęły czasy, gdy jego pojedyncza szarża mogła przynieść zwycięstwo w bitwie - skomentował jedno z najkrwawszych wydarzeń wojny stuletniej prof. Jerzy Pysiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Św. Marcin. Uczta i pijaństwo na cześć ascety

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 14:00
– Ten święty stronił od obfitych posiłków. Tak się jednak złożyło, że powiązano go z dobrym jedzeniem i piciem młodego wina – mówił Łukasz Modelski.
rozwiń zwiń