Janusz Olejniczak: Radio wciąż jest przyczółkiem wartości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 14:00
O szczególnej roli, jaką w jego życiu odegrała Dwójka, ale też o spotkaniach z Żuławskim i Polańskim oraz przemianach Konkursu Chopinowskiego, opowiedział wybitny pianista w jubileuszowej rozmowie z Różą Światczyńską.
Audio
  • Janusz Olejniczak: Radio wciąż jest przyczółkiem wartości

Świat usłyszał o Januszu Olejniczaku w 1970 roku, gdy 18-letni wówczas pianista zdobył VI nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Obchodzący sześćdziesiąte urodziny (a więc młodszy od Dwójki o 15 lat) artysta wciąż pozostaje jednym z nawybitniejszych polskich interpretatorów dzieł wielkiego Fryderyka.

- Nie rozumiem, dlaczego laureaci Konkursu tak gwałtownie próbuję dziś uciekać od Chopina - mówi Róży Światczyńskiej. - Rozumiem, że, zwłaszcza młodzi Polacy, boją się zaszufladkowania. Ale to przecież sprawa naturalna i w pewnym sensie niedająca się uniknąć, więc nie ma się czego wstydzić..

Janusz Olejniczak do tego stopnia zrósł się nie tylko z muzyką, lecz także postacią Chopina, że całkiem dosłownie zdarzyło mu się wcielić we Fryderyka - w słynnej "Błęktinej nucie" Andrzeja Żuławskiego. To właśnie kontrowersyjny reżyser przekonał polskiego pianistę do autentycznych instrumentów z epoki Chopina - Olejniczak wkrótce stał się pionierem i specjalistą ich wykorzystania. Innym razem stał się Władysławem Szpilmanem, a dokładnie "muzycznym dublerem" Andriena Brody'ego w "Pianiście" Romana Polańskiego.

O tych niezwykłych spotkaniach, a także o dewaluowaniu się konkursów pianistycznych i niepokojących przemianach obyczajowych oraz kryzysie w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina opowiadał Janusz Olejniczak w Dwójce. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

W jubileuszoywm wywiadzie nie mogło oczywiście zabraknąć pytania o rolę radia w życiu wybitnego pianisty. - Wychowałem się na Dwójce - twierdzi Olejniczak. - W mojej młodości cała kultura wysoka płynęła z radia. Do dziś zresztą pozostaje ono jednym z ostatnich przyczułków wartości. Dodam, że dzięki mojej nauczycielce i opiekunce, Luizie Walewskiej wciąż mam nagrane wszystkie audycje Jana Webera!

Czytaj także

Obrońca Dwójki: Edward Pałłasz

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 06:30
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień cenionego kompozytora, w latach 1995-1998 dyrektora II Programu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta Markowska: Dwójko, trwaj!

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 20:43
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Elżbietą Markowską – osobą, która stworzyła radiową Dwójkę na nowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Sławiński. Radio zdecydowało o jego przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 19:39
O swoich związkach z radiową Dwójką opowiada ceniony kompozytor, były dyrektor naszej anteny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaciele Dwójki: Wiesław Myśliwski

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 17:14
- Podczas pierwszej wizyty w radiu odebrało mi mowę - wspomina znakomity pisarz, od lat sześćdziesiątych związany zwłaszcza z Programem II, którego słucha i w którym czytana jest jego proza oraz emitowane są adaptacje jego słuchowisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzięki Dwójce ludzie zaczęli mne zaczepiać na ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 23:00
Tak swoją współpracę z Polskim Radiem wspomina wybitny chopinista, Mieczysław Tomaszewski. Z kolei profesor Mirosław Perz opowiada, jak słuchacze Dwójki pomogli mu skompletować "200 kantat Jana Sebastiana Bacha".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaczęło się od Warszawy II

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 23:08
1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu II Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

75-lecie Programu II Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 01:20
Dziś radiowa Dwójka obchodzi 75. urodziny! Z tej okazji zaplanowaliśmy wyjątkowe koncerty - pierwszy już o godz. 12, recital chopinowski Magdaleny Lisak - oraz moc innych atrakcji. Zapraszamy!
rozwiń zwiń