Piknik Naukowy. Bęben wodny i chodzenie po wodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 19:00
- Gdyby nie było Pikniku, nie moglibyśmy spotykać się w Koperniku, ponieważ to miejsce narodziło się na Pikniku Naukowym - mówiła w Dwójce Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik. W najbliższą sobotę (21.05) w Warszawie odbędzie się plenerowa impreza naukowa.
Centrum Nauki Kopernik położone jest tuż nad Wisłą, co świetnie wpisuje się w tematykę tegorocznego Pikniku Naukowego
Centrum Nauki Kopernik położone jest tuż nad Wisłą, co świetnie wpisuje się w tematykę tegorocznego Pikniku NaukowegoFoto: Shutterstock/Artur Bogacki

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Chodzenie po wodzie

Organizatorzy przygotowali też coś dla melomanów, mianowicie instrumenty uruchamiane wodą.

- Są teraz w testach, bo powstają świeżuteńko, szybciuteńko teraz, więc jutro będzie już je widać. Jeden z bębnów wodnych ma być naprawdę spory. Każdy będzie mógł skorzystać i przetestować, jak to jest - zapewniała Katarzyna Nowicka.

Jak opowiadała, podczas Pikniku pojawi się również atrakcja dla tych, którzy chcieliby choć na chwilę pokonać grawitację.

- Będzie też sport i fizyczność, ponieważ będzie można po wodzie pochodzić. Czy ktoś nie marzył kiedyś o tym, żeby pochodzić po wodzie? To jak marzenie o lataniu. Nasz basen do biegania jest dość długi, będzie miał 6 metrów - mówiła Katarzyna Nowicka.

Podczas Pikniku Naukowego będzie też można wziąć wodę pod lupę, a dosłownie rzecz ujmując - pod mikroskop. - Jak woda, to zaglądanie do wody, oglądanie kropli wody na wszelkie możliwe sposoby, będziemy patrzeć, co w wodzie z Wisły żyje, znajduje się, mieszka - opowiadała ekspertka.

Kopernik powstał dzięki Piknikowi

Piknik Naukowy ma niezwykle bogatą tradycję, która obejmuje już ćwierć wieku. Narodził się w Radiu BIS, a bez niego - jak zapewnia Katarzyna Nowicka - nie powstałoby w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

- Kopernik urodził się na Pikniku Naukowym. Ta idea eksperymentowania, samodzielnego poznawania świata, cieszenia się nauką, odkrywania jej ludzkiej twarzy, "oddemonizowywanie" jej, odzieranie z otoczki stereotypowego naukowca, który jest szalony i w swoim laboratorium robi jakieś dziwne rzeczy; tak powstało Centrum Nauki Kopernik - przekonywała.

Posłuchaj
07:37 Dwojka_Wybieram_Dwojke 2022_05_18-17-08-51.mp3 Zapraszamy na 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (Wybieram Dwójkę)

 

Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych.

Stanowiska i namioty piknikowe zlokalizowane będą w siedzibie i wokół Centrum Nauki Kopernik oraz nad Wisłą, w Pawilonie 512, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Katarzyna Nowicka (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 17.10

mg

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy. Ile wody jest w naszym ciele?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 19:14
Już w najbliższą sobotę (21 maja) odbędzie się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jego tematem jest woda. Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej sprawdzi, ile jest jej w nas. 
rozwiń zwiń