Prof. Olga Kubińska: czytajmy "Króla Leara" w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 17:00
- Proponuję czytać Shakespeare'a jako absolutnie jednostkowe, intymne doświadczenie relacji międzyludzkich - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni, prof. Olga Kubińska.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
08:42 Dwójka 2021_03_15 Literackie witaminy.mp3 Prof. Olga Kubińska poleca swoje lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 

"Król Lear" - William Shakespeare

- Chciałabym zaproponować trzy teksty. Pierwszy to "Król Lear" Shakespeare'a - z powodów bardzo osobistych, bo ze względu na Shakespeare'a w ogóle poszłam na anglistykę - mówiła prof. Olga Kubińska. - To jest taki dramat, który możemy czytać politycznie, możemy czytać aluzyjnie, ale możemy też czytać jako dramat dysfunkcyjnej rodziny, w której się nie słyszy i nie słucha i to prowadzi do tragedii - dodała.

Prof. Olga Kubińska zwróciła uwagę, że zwłaszcza w czasie pandemii warto jeszcze raz sięgnąć po ten dramat. Należy przeczytać go uważnie, zwracając szczególną uwagę na rozmowy Leara ze swoimi córkami. - Czytajmy go nie jako wojnę królów, nie jako wielkie wydarzenia historii, tylko jako spotkanie ludzi, którzy się nie dogadują, dlatego że się nie słuchają - opowiadała literaturoznawczyni.


"Szczeliny istnienia" - Jolanta Brach-Czaina

- Kolejny tekst to Jolanty Brach-Czainy "Szczeliny istnienia". To wybitna, wspaniała książka, która każe nam dostrzec istotność naszej egzystencji w codziennych działaniach - mówiła prof. Olga Kubińska. - To jest przywracanie podstawowej racji naszego istnienia poprzez refleksyjność na co dzień - dodała.

Prof. Olga Kubińska zwróciła uwagę, że każde nasze działanie może być refleksyjne. - Cała ta książka mówi nam o codziennych działaniach, w których możemy doszukiwać się sensu i naszego zakorzenienia w bycie i w istnieniu. Książka ta to poezja istnienia - podkreśliła. - Abyśmy zauważali swoją codzienność - dodała.

Prof. Olga Kubińska poleciła też poezję Emily Dickinson. - To poetka, która nadal nie traci na aktualności - podsumowała.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które mogą być obecnie "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.


***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska 

Gość: prof. Olga Kubińska (literaturoznawczyni)

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 16.45

nk


Czytaj także

Polecamy książki. Ali Smith - "Zima"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 22:30
"Zima", druga powieść Ali Smith z czterotomowego cyklu "Pory roku". Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych opowiedziana przez autorkę z ciepłem, humorem i sympatią. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Kisiel: są autorzy, do których wracam. Najchętniej do Joanny Chmielewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:10
- Gdy piszę w danym gatunku to staram się go nie czytać, żeby nawet nieświadomie się nie sugerować, nie zainspirować, a z drugiej strony, żeby nie pomyśleć "rany, co ja robię w tym gatunku, przecież inni robią to lepiej, może ja przestanę pisać" - mówiła pisarka Marta Kisiel w "Literackich witaminach".
rozwiń zwiń