Jazz jest dla twardzieli – II część rozmowy z Kazimierzem Jonkiszem

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 07:00
Nagrywał legendarne jazzowe płyty, z "Winobraniem" Zbigniewa Namysłowskiego na czele. Ma też swój (niemały!) udział w sukcesie największych dokonań polskiej muzyki popularnej - jego perkusję słychać na "Zegarmistrzu światła" Tadeusza Woźniaka i "Magii obłoków" Marka Grechuty.
Kazimierz Jonkisz
Kazimierz JonkiszFoto: Wojciech Kusiński/PR

Był też prawdopodobnie pierwszym polskim perkusistą liderem, prowadzącym swój regularny zespół i nagrywającym z nim płyty (debiut: "Tiritaka" z 1980 roku).

Cały czas jest aktywny, prowadzi swoje zespoły, nagrywa, uczy, koncertuje - rozmowa z Kazimierzem Jonkiszem to podróż po historii polskiego jazzu i potężny zastrzyk energii.

W drugiej części naszej rozmowy z Kazimierzem Jonkiszem pojawiły się wątki dotyczące działalności liderskiej i solowej oraz pracy dydaktycznej. Legendarny perkusista opowiedział też ze szczegółami o metodach, jakimi przez lata doskonalił swoją technikę. Zapytaliśmy również o rzadko poruszaną kwestię: jak wygląda, również w sensie finansowym, emerytura muzyka jazzowego w Polsce.


Posłuchaj
116:40 2022_12_28 23_00_00_Dwojka_Nocna_strefa.mp3 II część rozmowy z Kazimierzem Jonkiszem (Nocna strefa/Dwójka) 

W pierwszej części rozmowy perkusista wrócił wspomnieniami do początków kariery, współpracy z Grechutą i Woźniakiem, ale też do rodzinnych Wilamowic. Przywitaliśmy się więc po wilamowsku, a Kazimierz Jonkisz opowiedział o tajemniczym, zanikającym już języku spod Bielska-Białej.

Po "Rozmowach improwizowanych" słuchaliśmy nowych nagrań Nagrobków, kwintetu Wojtka Mazolewskiego, kwartetu Izumi Kimura/Artur Majewski/Barry Guy/Ramon Lopez i innych.

Czytaj także:
Czytaj także

Koreańscy szamani leczą jazzowych perkusistów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 22:30
– Pewien koreański flecista powiedział mi: "powinieneś pojechać do Korei i spotkać się z moim kolegą z wojska. On cię naprawi" – mówił Simon Barker o kryzysowym okresie swojego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Emil Młynarski: jestem teraz silniejszy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 11:21
- Przyznałem sobie nagrodę w postaci 25-lecia na scenie, ponieważ wytrwać w tym zawodzie, być w formie, było bardzo trudno - mówił Jan Emil Młynarski na antenie Dwójki przy okazji emisji koncertu z okazji ćwierćwiecza scenicznej aktywności muzyka.
rozwiń zwiń