Michał Klauza o Kilarze, Dvořáku i planach Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 10:45
- Nasze działania artystyczne są coraz bardziej doceniane przez organizatorów różnych festiwali. Orkiestra wychodzi poza studio koncertowe, jesteśmy coraz bardziej zauważani i zapraszani - mówił na progu nowego sezonu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza, dyrektor artystyczny zespołu.
Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Miachała Klauzy. Inauguracja sezonu 202223
Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Miachała Klauzy. Inauguracja sezonu 2022/23Foto: Wojciech Kusiński/PR2

Utworami Wojciecha Kilara oraz Antonína Dvořáka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła sezon artystyczny 2022/2023. Koncert poświęcony był ofiarom ataku na World Trade Center w Nowym Jorku w 2001 roku. 

Na początek zabrzmiała III Symfonia September symphony Wojciecha Kilara napisana specjalnie na rocznicę nowojorskiej tragedii. - Dedykował tę symfonię maestro Antoniemu Witowi - mówił Michał Klauza. - Utwór, przy minimalizmie muzycznego języka Wojciecha Kilara, jest głęboko przejmujący.

Renesans Kilara

W grudniu przyszłego roku minie dekada od śmierci kompozytora. - Twórczość Wojciecha Kilara przeżywa renesans, nie boję się tego powiedzieć - zaznaczył dyrygent. - W ostatnim czasie wykonaliśmy dwie duże formy: Missa pro pace i III Symfonię, a w sierpniu zagraliśmy jeszcze Orawę w Zakopanem. Czujemy, że ten język muzyczny nie tylko do nas przemawia, ale również do słuchaczy.

Pozdrowienie Starego Kontynentu

Drugim zaprezentowanym przez Orkiestrę Polskiego Radia utworem była IX Symfonia e-moll op. 95 Z Nowego Świata Antonína Dvořáka. - Zdradzę ciekawostkę, nawiązując do słów samego kompozytora, który dodał podtytuł Z Nowego Świata przed prawykonaniem - opowiadał dyrygent. - Nie chodziło o to, że on tym tytułem sugeruje, że będzie opisywał Amerykę, tylko z uśmiechem na ustach mówił "chciałem pozdrowić swoich przyjaciół w Europie".

Taneczność i symbioza

Dvořák bowiem umiejętnie wplótł w kompozycję ludowe melodie z Czech i Moraw. - A wydają się one stylizowane na muzykę amerykańską - tłumaczył nasz gość. - Myśmy z takim spojrzeniem przygotowywali to wykonanie, żeby pokazać taneczność i symbiozę melodii z Czech i Moraw stylizowanych na amerykańską modłę.

Koncert miał miejsce 11 września w studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

***


Posłuchaj
17:59 Klauza przerwa11 wrzesień 2022 19_49_38.mp3 Michał Klauza o inauguracji sezonu jesiennego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (Dawna promenada/Dwójka)

 

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Michał Klauza (dyrygent)

Data emisji: 11.08.2022

Godzina emisji: 19.50

Materiał wyemitowano w audycji "Dawna promenada", w przerwie transmisji koncertu inaugurującego sezon artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie 

Czytaj także

MagDuś Duo - polski repertuar na saksofon i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 20:00
- Jednym z naszych głównych filarów tworzenia repertuaru na duet saksofon i fortepian obok muzyki współczesnej są transkrypcje, które w stu procentach wypełniły program "Miejscówki". Ostatnio zabraliśmy się za aranżowanie repertuaru polskiego - stąd aranżacje "Róży i cierni" J. Zarębskiego oraz "Danse Vive" Stefana Kisielewskiego, mówili artyści MagDuś Duo. Oprócz tego w czasie najnowszej "Miejscówki z Dwójką" wykonane zostały dwie inne aranżacje: Suita z baletu Romeo i Julia oraz Gershwin Fantasy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Klauza: Mozart stworzył wyjątkowy tryptyk symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 21:30
- Symfonia "Jowiszowa" jest apoteozą witalności, a jednocześnie sumą elementów z przeszłości, powiązaniem ich z teraźniejszością i spojrzeniem w przyszłość. To absolutne arcydzieło, pięciotematowa fuga w codzie słuchaczowi wydaje się wręcz organiczna i wspaniale napisana. Główny temat czwartej części jest znany z chorału gregoriańskiego, a słychać go również w pierwszej symfonii, którą Mozart w życiu napisał. To swego rodzaju klamra - tak na antenie Dwójki mówił dyrygent Michał Klauza. 
rozwiń zwiń