Twórcy na wygnaniu. Z Archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 10:05
W kolejnej odsłonie "Śladów pamięci" - twórcy na uchodźstwie, kultura emigracyjna, pisarstwo na wygnaniu… Usłyszeliśmy archiwalne głosy autorów, kompozytorów, malarzy przez dziesięciolecia odciętych od kraju.
Holel des Invalides, Paryż
Holel des Invalides, ParyżFoto: Polona.pl

Posłuchaj
29:33 Ślady pamięci Twórcy na wygnaniu Gombrowicz 30.08.2021.mp3 Twórcy na wygnaniu. Archiwalne głosy - W. Gombrowicz (Ślady pamięci/Dwójka)

 

Wśród nich był Witold Gombrowicz, który w jednym z nielicznych ocalałych nagrań mówił: "Piszę ten dziennik z niechęcią. Jego nieszczera szczerość męczy mnie. Dla kogo piszę? Jeśli dla siebie, dlaczego to idzie do druku? A jeśli dla czytelnika, dlaczego udaję, że rozmawiam ze sobą? Mówisz do siebie tak, żeby cię inni słyszeli?". 

Na falach RWE pojawiały się nazwiska znakomitych kompozytorów. Romana Palestra i Andrzeja Panufnika, którzy "wybrali wolność" w latach 50. Palester znalazł przystań w Wolnej Europie, a Panufnik bywał gościem programu.

Wśród archiwaliów także wielcy pisarze: Gustaw Herling-Grudziński, Zygmunt Nowakowski i Kazimierz Wierzyński oraz sprawa "Listu 34" z 1964 roku.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 30.08.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Zygmunt Nowakowski. Głos sumienia emigracji

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 05:50
Pisał powieści, dramaty i felietony, był aktorem, reżyserem, dyrektorem teatru, radiowcem, historykiem i komentatorem literatury, żołnierzem Legionów Polskich, a także emigrantem. Dziś 60. rocznica śmierci Zygmunta Nowakowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Rafał Habielski: decyzja powrotu z emigracji miała wymiar polityczny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 18:00
- Zdawano sobie sprawę, że jeśli wszyscy ci, którzy zdecydowali się lub zostali zmuszeni do wyjazdu z Polski w 1939 roku, w 1945 roku powrócą, to decyzja ta będzie miała wymiar aktu popierającego Polskę Ludową, której sposobu powołania do życia, sposobu rządzenia i kształtu terytorialnego nie akceptowano - mówił w Dwójce historyk prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń