Polskie Radio
Section05
Adam Chmielowski

"Nędzarz i madame", "Aline, głos miłości" wśród kinowych premier tygodnia

12 listopada odbyła się premiera obrazu "Nędzarz i madame" w reżyserii Witolda Ludwiga - biograficznego filmu o Adamie Chmielowskim, powstańcu, wybitnym malarzu, franciszkaninie służącym z oddaniem ubogim jako brat Albert, założycielu zgromadzenia albertynów i albertynek i świętym Kościoła katolickiego. W kinach zobaczymy również biograficzny dramat "Aline, głos miłości" czy film ukazujący losy Anny Walentynowicz. 
Zobacz więcej na temat:  kino Michał Montowski film polski Anna Walentynowicz Adam Chmielowski Leonardo DiCaprio Titanic

Historia brata Alberta Chmielowskiego zekranizowana. "Nędzarz i madame" od dziś w kinach

Dziś w kinach premiera filmu "Nędzarz i madame" w reżyserii Witolda Ludwiga. Film przedstawia artystyczną i duchową drogę powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich - Adama Chmielowskiego - twórcy, który po latach burzliwej młodości porzuca dotychczasowe życie, zostaje dla świata Bratem Albertem i przyszłym świętym.
Zobacz więcej na temat:  Adam Chmielowski Kościół Kościół katolicki KULTURA FILM POLSKA

"Być dobrym jak chleb..." – portret św. Adama Chmielowskiego

"Być dobrym jak chleb..." to słowno-muzyczny portret św. Adama Chmielowskiego, utalentowanego malarza, franciszkanina zaangażowanego w pomoc biednym i potrzebującym. Nazywany jest świętym z krwi i kości. Jako brat Albert był surowy, bezpośredni, miłosierny i troskliwy, jednak jego życie było bardzo burzliwe. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Chmielowski Brat_Albert pomoc społeczna wolontariat Powstanie Styczniowe religia Katarzyna Jankowska

Święty zakonnik, artysta, powstaniec i opiekun najuboższych

Utalentowany malarz, uczestnik powstania styczniowego, organizator pomocy dla najbardziej potrzebujących i przede wszystkim święty Kościoła katolickiego. Życie i działalność św. Brata Alberta, bo tak nazywano Adama Chmielowskiego, dotyczyła wielu sfer życia. O tej wyjątkowej postaci mówiła w audycji "Życie z duszą, czy bez?" Natalia Budzyńska, autorka książki "Brat Albert. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Styczniowe Adam Chmielowski

"Brat Albert widział w drugim człowieku Jezusa Chrystusa"

Swoje życie poświęcił na pomoc biednym i bezdomnym. W Krakowie prowadził przytułek, w którym mieszkał razem z ubogimi. Adam Chmielowski, zwany również świętym Bratem Albertem, zmarł w opinii świętości. – Wierzył, że człowiek doznając miłości od bliźniego, może się zmienić na lepsze – powiedziała publicystka Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adam Chmielowski religia Filip Memches pomoc pomoc społeczna