Polskie Radio
Section05
Aleksandra Kaczkowska

"Historia szaleństwa" – Gdański Teatr Szekspirowski w TPK

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz na Uniwersytecie Gdańskim od 24 do 29 maja trwa cykl wydarzeń pod hasłem "Jerzy Limon – Inspiracje – Dialog – Polemika". W "Trójce pod Księżycem" spotkaliśmy się z naszymi gośćmi na kilka godzin przed rozpoczęciem dwudniowej konferencji poświęconej prof. Jerzemu Limonowi – pomysłodawcy i twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Gdańsk William Szekspir TEATR Jerzy Limon Aleksandra Kaczkowska KULTURA

Dziewiąty ośmiotysięcznik – o Wandzie Rutkiewicz w "Trójce pod Księżycem"

Wanda Rutkiewicz zaginęła 13 maja 1992 roku podczas próby wejścia na Kanczendzongę – "świętą górę" w Himalajach. Za zmarłą została uznana dopiero cztery lata później. Rok 2022 jest między innymi Rokiem Wandy Rutkiewicz. Dzień 30. rocznicy zaginięcia himalaistki rozpoczęliśmy w "Trójce pod Księżycem".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wanda Rutkiewicz Himalaje wspinaczka Barbara Marcinik Aleksandra Kaczkowska

Od Biblii do newage'owej utopii w "Trójce pod Ksieżycem"

"Bóg i proch" – pod takim tytułem realizowany jest w Laboratorium CSW Zamku Ujazdowskim eksperymentalny cykl, nazwany przez jego twórców audio-teatrem. 6 maja zostanie zaprezentowana część druga. "Imagine" – to z kolei tytuł nowego spektaklu Krystiana Lupy, którego warszawska premiera odbędzie się w Teatrze Powszechnym 7 maja.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Aleksandra Kaczkowska Tomasz Man Karolina Gorczyca Paweł Łysak John Lennon Leszek Możdżer KULTURA

Jest czas milczenia i czas mówienia. "Trójka pod księżycem" na Wielki Piątek

Wielki Piątek na antenie Trójki rozpoczął się spotkaniem w "Trójce pod księżycem". – Trzy dni kończące Wielki Post są dla wierzących czasem milczenia, ciszy, niedosłownej jednak – powiedziała prowadząca audycję Barbara Marcinik i zaprosiła do wspólnego zagłębienia się w – często niedosłowną – ciszę.   
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Barbara Marcinik Aleksandra Kaczkowska Wielkanoc Eryk Lubos tradycja

"Wspierajcie nas... wszystkim, tylko nie ciszą"

"Wspierajcie nas tak, jak możecie. Wszystkim, tylko nie ciszą" – powiedział Wołodymyr Zełenski podczas rozdania Nagród Grammy 4 kwietnia 2022 roku. Przesłanie wygłoszone przez prezydenta Ukrainy, odtworzone podczas gali muzycznej w Las Vegas, motywuje nas do działania. W jaki sposób można to zrobić? O tym w audycji "Trójka pod księżycem". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Komeda Barbara Marcinik TEATR KULTURA Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie Grammy Awards muzyka filmowa Aleksandra Kaczkowska