Polskie Radio
Section05
Andrzej Franaszek

Jerzy Pilch: w dzieciństwie marzyłem, że jestem sam w sklepie

- Te wyobrażenia dotyczyły głównego sklepu towarowego w Wiśle. Były tam stoiska, po których mógłbym buszować przez kilka dni. Łącznie z tym, że było tam też chyba stoisko zabawkowe, a jak nie, to zabawki z czymś tam jeszcze, powiedzmy że z zeszytami i gitarami. Pisząc "Żywego ducha" ani razu jednak o tym nie pomyślałem - mówił w Dwójce pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Pilch KSIĄŻKA KULTURA literatura Andrzej Franaszek

Nieznane oblicze Zbigniewa Herberta. Jaki był prywatnie?

Zbigniew Herbet, eseista, dramaturg, autor słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito" to jeden z najbardziej znanych twórców literackich. Na temat jego dzieł można mówić wiele, ale co wiemy o samym artyście? Kulisy życia prywatnego Zbigniewa Herberta w rozmowie z Magdą Mikołajczuk zdradził Andrzej Franaszek, autor monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Zbigniew Herbert poezja literatura Andrzej Franaszek

Wszystkie barwy życia Zbigniewa Herberta

Dowcipniś i kawalarz? Wybitny poeta i genialny eseista? Czy raczej człowiek zmagający się z depresją, gniewem, a także bólem ciała i duszy? Zbigniew Herbert był z pewnością kimś, kto płynął pod prąd. Jego życie pełne było tematów trudnych i czasem kontrowersyjnych. To życie zdecydował się dogłębnie zbadać Andrzej Franaszek, autor książki „Herbert. Biografia”, który był gościem audycji „Między Kropkami”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Herbert poezja literatura polska Andrzej Franaszek