Polskie Radio
Section05
Główny Urząd Statystyczny

GUS: Dobre dane dotyczące produkcji i sprzedaży detalicznej

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w listopadzie produkcja przemysłowa wzrosła o 9,1 procent, licząc rok do roku. Oprócz tego, w poprzednim miesiącu sprzedaż detaliczna, liczona w cenach bieżących, wzrosła w ujęciu rocznym o 10,2 procent. W Rządach Pieniądza komentarz Tomasza Kaczora z Banku Gospodarstwa Krajowego, Konrada Sadurskiego z Dziennika Gazety Prawnej i Pawła Pelca, radcy prawnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Główny Urząd Statystyczny gospodarka polska inwestycje wzrost gospodarczy

Ekspert: wzrost wynagrodzeń jest bardzo zróżnicowany

Ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki, komentując dzisiejsze dane GUS na temat pensji i zatrudnienia w przedsiębiorstwach w listopadzie zwrócił uwagę, że wzrost wynagrodzeń w różnych branżach gospodarki ma inną dynamikę. Analityk mówił też o dylematach stojącymi przed pracodawcami, którzy z jednej strony chcą być bardziej atrakcyjni dla pracowników, a z drugiej - muszą brać pod uwagę rosnące koszty pracy i planowane zmiany w prawie.
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Główny Urząd Statystyczny wynagrodzenia

GUS: dobre wskaźniki polskiego przemysłu. Komentarze

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 12,3 procent w ujęciu rok do roku. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W Rządach Pieniądza komentarz Kazimierza Krupy z Kancelarii Drawbridge, Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Uniwersytetu Warszawskiego, a także Marka Zubera, ekonomisty.
Zobacz więcej na temat:  przemysł wzrost gospodarczy gospodarka polska Główny Urząd Statystyczny górnictwo

Nowe dane GUS. "Płace rosną i będą rosły"

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w październiku. Według urzędu było to 4574 zł brutto, czyli ok. 3250 zł na rękę. Nominalny wzrost płac przekroczył tym samym 7 proc. co stanowi największy wzrost od 2009 roku. Dane te komentowali w audycji Rządy Pieniądza Andrzej Sadowski (Centrum Adama Smitha), Bartosz Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny wynagrodzenia płaca minimalna pieniądze płace płace Polaków Andrzej Sadowski Roman Przasnyski