Polskie Radio
Section05
Główny Urząd Statystyczny

"Są powody do zadowolenia" Eksperci o najnowszych danych GUS

Goście Polskiego Radia 24: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski), Bartłomiej Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Mateusz Walewski (Bank Gospodarstwa Krajowego) pozytywnie ocenili dane Głównego Urzędu Statystycznego o tym, że produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 9,3 procent licząc rok do roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska Główny Urząd Statystyczny produkcja przemysłowa

Jakie będą konsekwencje wzrostu płac?

Gospodarka przyspiesza a naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest wzrost płac. Analitycy zwracają jednak uwagę na konsekwencje, jakie w niedalekiej przyszłości będą miały te wzrosty. Problemy będą miały małe firmy, a ostatecznie wzrośnie inflacja. Trzeba mieć też świadomość, że za chwile nadejdzie wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń, jako konsekwencja spowalnia europejskiej gospodarki i niepokojów na świecie, a także napływu tańszych pracowników z Ukrainy oraz innych krajów.
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny wynagrodzenia

Finanse Polski są dobrze zarządzane – eksperci zgodni

O danych GUS, że zmalał dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych dyskutowali w audycji Rządy pieniądza na antenie Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), Cezary Mech (były wiceminister finansów) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa). GUS podał, że w ubiegłym roku dług wyniósł 50,6 procent PKB, podczas gdy w 2016 roku było to 54,2 procent. Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB wobec 2,3 procent zanotowanych rok wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze pkb gus USA Stany Zjednoczone Chiny deficyt budżetowy Berlin Niemcy Donald Trump Główny Urząd Statystyczny dług publiczny

Polacy mają coraz więcej pieniędzy na własne wydatki

Portfele Polaków statystycznie spuchły najbardziej od 9 lat. W 2017 roku dochód rozporządzalny na osobę wzrósł do 1598 złotych miesięcznie - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 123 złote więcej niż rok wcześniej, czyli wzrost o 8,3 procent. Ten dochód określa ile pieniędzy zostaje nam w portfelu po zapłaceniu podatków i odprowadzeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dzięki czemu wzrósł i na co polskie rodziny wydały te pieniądze? - Sprawdzał to Piotr Wardziak.
Zobacz więcej na temat:  dochody gus Główny Urząd Statystyczny pieniądze

"Ten rok będzie lepszy w gospodarce". Prognozy ekspertów

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lutym o 3,7 procent rok do roku. Taką informację podał Główny Urząd Statystyczny. GUS poinformował też, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w lutym o 6,8 procent w ujęciu rocznym i wyniosło 4599 złotych i 72 grosze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska Główny Urząd Statystyczny wzrost gospodarczy wynagrodzenia przeciętne wynagrodzenie

Najnowszy odczyt GUS. Z rynku płyną pozytywne sygnały

GUS opublikował dane dot. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Produkcja przemysłowa w styczniu 2018 r. wzrosła o 8,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,1  proc. Sprzedaż detaliczna w styczniu 2018 r. wzrosła o 8,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 20,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane komentował w Polskim Radiu 24 ekonomista Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  gus Główny Urząd Statystyczny produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna wciąż rosną

GUS podał ważne dane dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz budowlanej w grudniu. Świadczą one o dobrej kondycji firm oraz konsumentów - tak sprzedaż detaliczna jak produkcja rosną, ale trochę wolniej, nadal rozapędza się produkcja budowlano-montażowa. Ekonomiści mówią nadal o dobrej koniunkturze gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny produkcja przemysłowa sprzedaż detaliczna

Zarobki w Polsce: pięć razy niższe niż za północną granicą

„Przeciętna wysokość wynagrodzenia w średnich i dużych firmach wyniosła w grudniu 4 973,73 zł brutto, a więc na rękę ok. 3 531 zł” – poinformował GUS. Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 4,6 proc. licząc rok do roku. Najnowsze dane GUS komentowali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista, były wiceminister finansów Cezary Mech, Bartosz Radzikowski (Agencja Rozwoju Przemysłu) i ekspert ds. ekonomicznych Jerzy Bielewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wynagrodzenia inflacja finanse płace Główny Urząd Statystyczny

Wynagrodzenia rosną najszybciej od 2008 r.

Grudniowe dane GUS potwierdzają doskonałą sytuację pracowników na rynku pracy. Z jednej strony w szybkim tempie rosną wynagrodzenia, rośnie też zatrudnienie. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 4,6 procent licząc rok do roku. Natomiast wynagrodzenia były wyższe aż o 7,3 proc. w stosunku do grudnia 2016 r.
Zobacz więcej na temat:  wynagrodzenia Główny Urząd Statystyczny rynek pracy pracownik GOSPODARKA