X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Główny Urząd Statystyczny

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna wciąż rosną

GUS podał ważne dane dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz budowlanej w grudniu. Świadczą one o dobrej kondycji firm oraz konsumentów - tak sprzedaż detaliczna jak produkcja rosną, ale trochę wolniej, nadal rozapędza się produkcja budowlano-montażowa. Ekonomiści mówią nadal o dobrej koniunkturze gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny produkcja przemysłowa sprzedaż detaliczna

Zarobki w Polsce: pięć razy niższe niż za północną granicą

„Przeciętna wysokość wynagrodzenia w średnich i dużych firmach wyniosła w grudniu 4 973,73 zł brutto, a więc na rękę ok. 3 531 zł” – poinformował GUS. Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 4,6 proc. licząc rok do roku. Najnowsze dane GUS komentowali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista, były wiceminister finansów Cezary Mech, Bartosz Radzikowski (Agencja Rozwoju Przemysłu) i ekspert ds. ekonomicznych Jerzy Bielewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wynagrodzenia inflacja finanse płace Główny Urząd Statystyczny

Wynagrodzenia rosną najszybciej od 2008 r.

Grudniowe dane GUS potwierdzają doskonałą sytuację pracowników na rynku pracy. Z jednej strony w szybkim tempie rosną wynagrodzenia, rośnie też zatrudnienie. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 4,6 procent licząc rok do roku. Natomiast wynagrodzenia były wyższe aż o 7,3 proc. w stosunku do grudnia 2016 r.
Zobacz więcej na temat:  wynagrodzenia Główny Urząd Statystyczny rynek pracy pracownik GOSPODARKA

GUS: Dobre dane dotyczące produkcji i sprzedaży detalicznej

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w listopadzie produkcja przemysłowa wzrosła o 9,1 procent, licząc rok do roku. Oprócz tego, w poprzednim miesiącu sprzedaż detaliczna, liczona w cenach bieżących, wzrosła w ujęciu rocznym o 10,2 procent. W Rządach Pieniądza komentarz Tomasza Kaczora z Banku Gospodarstwa Krajowego, Konrada Sadurskiego z Dziennika Gazety Prawnej i Pawła Pelca, radcy prawnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Główny Urząd Statystyczny gospodarka polska inwestycje wzrost gospodarczy

Ekspert: wzrost wynagrodzeń jest bardzo zróżnicowany

Ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki, komentując dzisiejsze dane GUS na temat pensji i zatrudnienia w przedsiębiorstwach w listopadzie zwrócił uwagę, że wzrost wynagrodzeń w różnych branżach gospodarki ma inną dynamikę. Analityk mówił też o dylematach stojącymi przed pracodawcami, którzy z jednej strony chcą być bardziej atrakcyjni dla pracowników, a z drugiej - muszą brać pod uwagę rosnące koszty pracy i planowane zmiany w prawie.
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Główny Urząd Statystyczny wynagrodzenia