Polskie Radio
Section05
Hanna Szczęśniak

Kto mieszka w tipi, kto śpiewa w strumyku?

Jakie stworzenia zamieszkują żywo płynące strumyki? Czy warto być w ich obecności ostrożnym? W „Źródełku” Hania i Kaja Prusinowskie opowiedziały nam o długowłosych, przebiegłych rusałkach i zdradziły, jak można się przed nimi obronić! Wyjaśniliśmy też, w czym mieszkali Indianie na Wielkich Równinach w Ameryce. Czy wiecie, że nie zawsze były to namioty? Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn zdradzili nam zaś, jakie magiczne obrzędy miały miejsce podczas Zielonych Świątek na Żywiecczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa legendy

Ptasie trele!

Maj to czas najpiękniejszego śpiewu ptaków! Dlatego w najbliższym „Źródełku” wybraliśmy się w poszukiwaniu melodii wyśpiewywanych przez te niezwykłe, latające stworzenia. Wspaniała ludowa artystka pani Maria Bienias nauczyła nas naśladować słowika i wróble. Dzięki Zosi z Akademii Sztuk Dziecięcych, wiemy już więcej o kapliczkach. A Kaja i Hania Prusinowskie opowiedziały nam piękne i straszne historie kapliczek ze swojej okolicy. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Czas na żywieckie wesele!

Czas na żywieckie wesele! Czy wiecie, czym są wywodziny? Ile włosów trzeba ściąć pannie młodej? Jacy muzykanci towarzyszą młodej parze w drodze do domu, do kościoła i na weselną zabawę? Na te wszystkie pytania odpowiedzieli nasi przyjaciele z Beskidu Żywieckiego. Kaja Prusinowska odkryła przed nami tajemnicę wschodniej Wielkanocy (która wypada właśnie dziś!). Dzięki Emmie i Stasiowi wiemy, jak wyglądały niegdyś prace polowe.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Czy wiejscy muzykanci słuchali radia?

W najbliższym „Źródełku” przekonaliśmy się, że muzyka ludowa nie zawsze musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zajrzeliśmy do Beskidu Żywieckiego, by dowiedzieć się o różnych rodzajach palm wielkanocnych i ich "starszym kuzynie" - "latku". A Kaja i Hania Prusinowskie uraczyły nas ciekawymi opowieściami o mitycznych gajach i "gaiku" - kuzynie wspomnianego "Latka". Sprawdziliśmy też jakie kolory w afrykańskiej Ghanie oznaczają piękno, dorastanie i miłość. A piosenkę o słoneczku zaśpiewały nam dzieci z łemkowskiego zespołu Kyczerka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Śpiewające kozy i władcy chmur

 W "Źródełku" dużo mówiliśmy dziś o śpiewie. Dowiedzieliśmy się, że czasem nawet brzydki śpiew może być wartościowy. Poznaliśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego nie każda koza robi „mee”? Czy grając na dudach można też śpiewać? I co zrobić, kiedy zapomni się tekstu? Spotkaliśmy tez kolejna niezwykła istotę - Płanetnika Nimbusa. To on odpowiada za szalone marcowe zmiany pogody! 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Wielki Post i krótki miesiąc

W "Źródełku", dzięki naszej słuchaczce Gai, dowiedzieliśmy się, czy na wsiach obchodzono kiedyś urodziny. Sprawdziliśmy, dlaczego Brygida Sordyl ostatnio intensywnie szorowała garnki, a Kuba Gołdyn zdradził nam, co drewniana piszczałka może mieć wspólnego z owcami i wilkami. A Kaja Prusinowska, wraz ze swoim niezwykłym przyjacielem, opowiedzieli nam baśń o wędrującym Księżycu.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Kolorowe opowieści z całego świata

Choć dla niektórych nastał moment spokoju, powagi i skupienia, czyli Wielki Post, inni przygotowują się do karnawału, a jeszcze inni – nie świętują niczego. Wokół nas pełno jest bowiem przeróżnych zwyczajów, tradycji i historii. Każdy z nas inaczej tłumaczy sobie, skąd wziął się świat, co należy robić w którym momencie roku i dlaczego nasza część planety wygląda tak, a nie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa Wielki Post

Miłość i Ostatki karnawału

Dzięki Tamarze z Akademii Sztuk Dziecięcych dowiedzieliśmy się czy bale przebierańców istniały dawniej na wsi. O pięknych pieśniach miłosnych i ukrytych w nich romantycznych historiach mówili Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn. Kaja i Hania Prusinowskie rozmawiały o dość młodym w Polsce święcie - Walentynkach i radosnych obchodach ostatków. A wszystko w rytm tradycyjnej muzyki nie tylko z Polski, ale i z Brazylii - światowej stolicy karnawału! 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak karnawał

Zapuście mój miły, tańcujmy co siły!

Dzięki Tamarze z Akademii Sztuk Dziecięcych dowiedzieliśmy się, dlaczego luty tak się właśnie nazywa i który miesiąc obsypuje się pierwszymi wiosennymi kwiatami? Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn opowiedzieli nam o tańczących w karczmach kobietach i grasujących po wsi diabłach. Bowiem, gdy nadchodził koniec karnawału, wolno było bawić się tylko do północy z wtorku na środę! Za to Kaja Prusinowska i jej mąż Janusz Prusinowski wytłumaczyli, jak zaklaskać i zatupać do "trójkowych" melodii. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak karnawał

O leśnym lichu, mądrym Ansie i jego bracie niedźwiedziu

Piękne lasy, bajkowe melodie i... porośnięte futrem potwory z bagien! W najbliższym „Źródełku” zajrzeliśmy na północ Europy, by wraz z Kają Prusinowską wysłuchać pięknej baśni o przyjaźni i poznać estońską zabawę! Brygida Sordyl uczyła Kubę Gołdyna kilku trudnych, gwarowych słów i śpiewała piękne pieśni. Dzięki Kornelce z Akademii Sztuk Dziecięcych znamy już podstawowe różnice między ludowym strojem krakowskim a łowickim!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Estonia bajki

O przygodach zwierząt i mądrości dziadków

Chyba w całej Polsce mamy piękną, śnieżną zimę! Jest mroźno, prawda? W takie zimne, krótkie dni na wsiach częściej siedziało się w domu. Dla rozrywki opowiadano sobie anegdoty i legendy. Można było usłyszeć mrożące krew w żyłach opowieści o duchach i niezwykłe historie o zwierzętach. Często opowiadali je najstarsi w rodzinie – dziadkowie i babcie...
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak zwierzęta

Zima pełna kolorów

Początek roku na wsi był pełen kolorów, tajemnic i wesołych melodii. Wędrujący przebierańcy pukali do domów i składali życzenia. Wraz z Brygidą Sordyl i Kubą Gołdynem z Beskidu Żywieckiego sprawdziliśmy czym jest maciudula i jukace. Dzięki małemu Stasiowi z Akademii Sztuk Dziecięcych w Warszawie zajrzeliśmy na karnawałową zabawę. Kaja Prusinowska zabrała nas w magiczną podróż wśród chmur, kłębków wełny, planet i niebiańskich owiec otulonych muzyką pięknej Estonii.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak