Polskie Radio
Section05
Kaliningrad

Czy działania rządu PO-PSL uderzały w polskie interesy?

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapowiedział publikację dokumentów na temat negocjacji rządu Donalda Tuska ws. budowy mostu energetycznego z Obwodu Kaliningradzkiego do Polski. Miałyby go zasilać tamtejsze reaktory jądrowe, które po upadku pomysłu dotąd nie zostały zbudowane. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 energetyka Kaliningrad Rosja

Rosja na stałe rozmieszcza w Kaliningradzie rakiety Iskander

Kreml potwierdził rozmieszczenie kompleksów rakietowych Iskander w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. „Rosja nigdy nikomu nie groziła i nie grozi, ale ma suwerenne prawo rozmieszczania uzbrojenia na swoim terytorium” - oświadczył kremlowski rzecznik Dmitrij Pieskow. O rozmieszczeniu rakiet Iskander przy polskiej granicy mówił w audycji Światowa Szachownica Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Iskander Iskandery Rosja Moskwa wojsko armia Krym Kaliningrad NATO Ministerstwo Obrony Narodowej Światowa Szachownica - archiwalne

Kaliningrad – „lustrzane odbicie Gdańska”

Kaliningrad, znany tez jako Königsberg i Królewiec, to miasto w którym zbiegają się wpływy pruskie, polskie i rosyjskie. To miasto, które przeszło przez dwa totalitaryzmy Dzisiaj to eksklawa rosyjska z bardzo ciekawą historią, jak i współczesnością. O Kaliningradzie mówiła w audycji 7 Dni Wschód Paulina Siegień, dziennikarka trójmiejskiej „Gazety Wyborczej” i doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kaliningrad Rosja