Polskie Radio
Section05
Kaliningrad

NASZ WYWIAD Ekspert OSW: rakiety i czołgi Kaliningradu to tylko część wielkiej strategicznej gry

- Zbrojenie Kaliningradu, Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej i propagandowe informacje Rosji na ten temat to element wielowątkowej gry Kremla – mówi Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Obejmuje ona m.in. próbę wymuszania na Europie zmian w polityce bezpieczeństwa i wysiłki, by zastraszyć społeczeństwa Europy.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Kaliningrad Białoruś Raport Białoruś wojsko

Kreml straszy kolejnym wzmocnieniem wojsk w Kaliningradzie

Rosja zamierza w przyszłym roku rozmieścić w obwodzie kaliningradzkim dywizję zmechanizowaną - podają rosyjskie media. Eksperci państw NATO zauważają, że Moskwa od ponad dziesięciu lat systematycznie wzmacnia swoje siły w obwodzie graniczącym z Polską i Litwą. Część analityków wojskowych, ze względu na koncentrację różnego rodzaju formacji wojskowych w tym regionie nazywa Kaliningrad "nadbałtycką twierdzą".
Zobacz więcej na temat:  Rosja NATO Kaliningrad

ANALIZA Iskandery, czołgi, prowokacje. OSW: Rosja coraz bardziej zbroi Kaliningrad

W przypadku Kaliningradu mówić trzeba o bazowanych tam Iskanderach, systemach Bał i Bastion, nowym pułku czołgów, modernizowanych magazynach jądrowych. - To baza wypadowa operacji wywiadu przeciw Polsce i Litwie. Militaryzacja postępuje. Lądowe i  powietrzne siły Rosji mogą się podwoić w niedługim czasie. Odtworzono stricte ofensywną brygadę zmechanizowaną - o tym pisze Ośrodek Studiów Wschodnich w raporcie ”Twierdza Kaliningrad. Coraz bliżej Moskwy”.
Zobacz więcej na temat:  ANALIZA wojsko Rosja Kaliningrad

TYLKO U NAS "Dowództwo dywizji USA na stałe w Polsce". Nowa strategia ws. Rosji

USA powinny rozmieścić w Europie siły, które uniemożliwią Rosji szybki atak metodą faktów dokonanych na kraje bałtyckie i Polskę. Drugim elementem proponowanej nowej strategii odstraszania jest wzmocnienie sił zbrojnych Polski - czytamy w raporcie CSBA. Proponowane jest m.in. stałe stacjonowanie dowództwa dywizji USA w Polsce, a dowództwa korpusu - w Niemczech, wzmocnienie sił artylerii na wschodniej flance i obrony przeciwlotniczej w Polsce, doposażenie magazynów na 30 dni operacji bojowych. 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS USA Rosja wojsko Kaliningrad

NASZ WYWIAD S-400 przy granicy. "Kaliningrad to baza, oczy i uszy Rosji"

- W Kaliningradzie Moskwa kumuluje sprzęt najnowszej generacji, zdolny do działań ofensywnych w różnych warunkach. - mówi portalowi PolskieRadio24.pl płk rez. prof. Marek Wrzosek. W ostatnich dniach Moskwa sprowadziła rozmieściła tam pułk S-400.  - Chodzi o ograniczenie dostępu i kontrolę obszaru basenu Morza Bałtyckiego – zaznacza pułkownik.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Kaliningrad wojsko

NASZ WYWIAD Ekspert: Rosja zbroi Kaliningrad i tworzy potencjał ofensywy

- Rosja wzmacnia siły wojskowe na kierunku zachodnim, w tym w Kaliningradzie. Deklaruje, że chodzi o odstraszanie, ale widzimy, że wzmacnia potencjał ofensywny – mówi portalowi PolskieRadio24.pl ekspert PISM Anna Maria Dyner. To obszar bardzo istotny strategicznie, bo daje Rosji potencjalną możliwość nie tylko ataku na Polskę czy Litwę, ale także na inne państwa basenu Morza Bałtyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko Polski Instytut Spraw Międzynarodowych NASZ WYWIAD obwód kaliningradzki Kaliningrad