Polskie Radio
Section05
Magda Mikołajczuk

Pomnikowe pisarki, burzliwe kobiety

Eliza Orzeszkowa to pani od pomijanych opisów przyrody w "Nad Niemnem", a Maria Konopnicka to pomnikowa autorka "Roty"? Lepiej inaczej: obie były emancypantkami, wierzyły w siłę samokształcenia, miały burzliwe życie miłosne i często gorszyły opinię publiczną. Z powodu miłości do Konopnickiej popełnił samobójstwo młodszy od niej o 22 lata historyk, a Orzeszkowa przez 20 lat romansowała z żonatym mężczyzną. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA Maria Konopnicka Eliza Orzeszkowa

Wojciech Bonowicz: podsłuchiwanie zrobiło się trochę trudniejsze

Jak zachęcić zaspanych chłopaków z technikum do poezji? Dlaczego czasami warto nie robić zdjęć? Co zrobić z gąsiorem kroczącym po ruchliwej ulicy w Krakowie? Jak nie popaść w pisarski samozachwyt? Dlaczego dzieci powinny spędzać wakacje na wsi? Między innymi o tym pisze Wojciech Bonowicz w nowej książce "Dziennik końca świata", będącej zbiorem gawęd na różne tematy. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Wojciech Bonowicz KSIĄŻKA KULTURA Magda Mikołajczuk

Wiesław Myśliwski: nie chce mi się już pisać

W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Jednym z gości festiwalu był pisarz Wiesław Myśliwski, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KULTURA literatura poezja Wiesław Myśliwski

Tam, gdzie przyroda łączy się z literaturą - Festiwal Stolica Języka Polskiego

Bogaty program, wybitni twórcy i niepowtarzalny, roztoczański klimat. W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Na miejscu nie zabrakło oczywiście dziennikarzy radiowej Jedynki. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KULTURA literatura poezja Anna Świrszczyńska Jan Brzechwa przyroda

Agnieszka Cubała i 44 prawdziwe historie powstańczej miłości

- Powstańcy bardzo chętnie opowiadają o Powstaniu, ale uważają, że są znacznie bardziej istotne tematy niż miłość. Dużo chętniej opowiadają o walce, kolegach, którzy zginęli. Ta miłość jest gdzieś zawsze z boku i trzeba ją odnaleźć. Bardzo często między wierszami - mówi w "Moich książkach" autorka książki "Miłość '44".
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA Powstanie Warszawskie

Alessandro Baricco: czytelnik porusza się w rytm mojej muzyki

Alessandro Baricco jest jednym z najpopularniejszych włoskich pisarzy. Jakże filozofem i muzykologiem. Jego najsłynniejsze książki to "Jedwab" (sfilmowany przez Francoisa Girarda, z Keirą Knightley w jednej z głównych ról), "Mr Gwyn", "Novecento" (sfilmowany przez Giuesppe Tornatore). Przyznaje, że muzyka jest bardzo ważna w jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  pisarz Włochy książki Magda Mikołajczuk literatura KULTURA

"Klub snów" i "Doktor Bianko". Krótka forma po polsku

- Jest to zbiór świetnych migawek z codzienności typu kolejka do kasy w supermarkecie i jakiś zatarg między ojcem a córką. Jest dużo scen z sąsiadami z bloku. Ktoś ma demencję i ciągle mu się zdaje, że w domu są obcy, ktoś inny samotnie czeka na zaproszenie od córki i wnuków. Są to raczej rzeczy niewesołe, pokazujące różne braki, ale podane w taki wyciszony sposób - mówiła Magdalena Mikołajczuk o opowiadaniach Maćka Bielawskiego.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo KSIĄŻKA opowiadanie Małgorzata Szymankiewicz Magda Mikołajczuk KULTURA Piotr Kofta

Dlaczego pisze o terroryzmie i Państwie Islamskim?

Pisze świetne powieści szpiegowskie z elementami thrillera, w których porusza takie współczesne problemy jak terroryzm, Państwo Islamskie, uchodźcy i Unia Europejska. Pisał od dziecka, ale zanim wydał pierwszą powieść, pracował jako prawnik. Mieszkał w Szwecji, Syrii, Izraelu i USA. Gościem Kulturalnej Jedynki jest szwedzki pisarz - Joakim Zander.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA Magda Mikołajczuk Bliski Wschód Bejrut terroryzm islam ISIS Państwo Islamskie

Marek Hłasko - uzdolniony artysta i wybraniec Boga

Zmarł mając zaledwie 35 lat. W ciągu tak krótkiego życia zdążył napisać m.in. wiele powieści i opowiadań. Nazywano go polskim Jamesem Dean'em nie tylko z powodu buntowniczej natury, ale też z ogromnego podobieństwa do amerykańskiego aktora. W audycji "Kultura przy kawie" wspominano postać Marka Hłasko, pisarza i scenarzysty filmowego. 
Zobacz więcej na temat:  pisarz Marek Hłasko emigracja KULTURA Magda Mikołajczuk literatura

Michel Houellebecq. Prorok czy prowokator?

Skandalista? Prorok przewidujący kluczowe zmiany społeczno-polityczne? A może wnikliwy obserwator największych smutków współczesnego świata? Michel Houellebecq, jeden z najważniejszych francuskich pisarzy, w swojej nowej powieści "Serotonina" przewidział protesty "żółtych kamizelek", zanim do nich doszło. Poprzednia jego książka "Uległość", o Francji rządzonej przez islamistów, ukazała się w dzień ataku na redakcję pisma "Charlie Hebdo", które opublikowało karykatury Mahometa.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA Michel Houellebecq