Polskie Radio
Section05
Mariupol

Rosjanie wykopują zwłoki Ukraińców. "Chcą usunąć ślady zbrodni"

Samorząd Mariupola poinformował, że "rosyjscy żołnierze wykopują ciała osób pochowanych wcześniej na podwórkach budynków mieszkalnych i zakazują nowych pochówków w oblężonym mieście". Według rady miasta celem Rosjan jest usunięcie śladów zbrodni wojennych w mieście.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe uchodźcy zbrodnie wojenne Mariupol

Wojna niszczy gospodarkę Ukrainy. Najbardziej ucierpią najlepiej rozwinięte regiony

Przez wojnę produkt krajowy brutto Ukrainy zmniejszy się nawet o połowę - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że na terenach ogarniętych konfliktem znajduje się m.in. większość ukraińskich hut, a przemysł metalurgiczny to druga pod względem wartości eksportu branża tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie sankcje górnictwo eksport Odessa Mariupol Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Rosja

"Liczba odmów wyjazdu na Ukrainę rośnie z dnia na dzień". Żaryn opisuje morale w rosyjskiej armii

"Rosyjskie wojska mają ogromne problemy z logistyką i uzupełnianiem strat. Rośnie również skala odmów wyjazdu na Ukrainę, zarówno w jednostkach Sił Zbrojnych Rosji, jak i Rosgwardii" - napisał rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak podkreślił, "sytuacja militarna Ukrainy pozostaje bardzo trudna, ale Kijów utrzymuje wszystkie główne linie obrony".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wojna 2022 Ukraina Rosja Stanisław Żaryn Mariupol Kijów serwis wschodni

Doszło do kolejnej wymiany jeńców. Wicepremier Ukrainy podała szczegóły

Wymiana więźniów między Rosją a Ukrainą. Jak poinformowała na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, jeszcze dziś do ojczyzny powróci 30 jej rodaków, w tym 22 żołnierzy i 8 cywilów. To czwarta wymiana więźniów między Ukrainą a Rosją od początku rosyjskiej inwazji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Mariupol serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Rosja

"Getto dla Ukraińców". Mer Mariupola o oblężonym przez Rosjan mieście

Rosyjskie wojska przekształcają Mariupol w prawdziwe getto dla Ukraińców na wzór działań nazistów we Lwowie i Polsce - zachęcają cywilów do noszenia mylących oznaczeń i wprowadzają przepustki, umożliwiające poruszanie się po mieście - przekazał doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Mariupol serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Rosja

Mobilne krematoria w Mariupolu. Mer miasta: Rosjanie chcą ukryć popełniane zbrodnie wojenne

Mer obleganego przez wojska rosyjskie Mariupola Wadym Bojczenko podkreślił, że "Rosjanie przywieźli krematoria, by ukryć popełniane na Ukrainie zbrodnie wojenne". - Mamy nagrania, dowody na popełnianie przez Rosjan zbrodni wojennych - oświadczył Bojczenko podczas konferencji prasowej online.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Mariupol zbrodnie wojenne ludobójstwo Rosja

TYLKO U NAS "Straciła dużo krwi, musiałam ją nieść. Droga była usłana trupami". Dramatyczna relacja radnej Mariupola

- Poszłam na pomoc rannemu, ale wokół leżeli już od kilku dni martwi ludzie. Mieszkańcy pobliskich budynków przychodzili do mnie i pytali, kiedy będę zbierać martwych, kto będzie ich zbierał. Nie potrafiłam niczego innego im powiedzieć jak tylko, że: jak będę się zajmować martwymi, to kto będzie zajmować się żywymi, ja muszę ratować tych, którzy są żywi - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem uchodźczyni z Ukrainy, radna Mariupola Kateryna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Europa Europa Wschodnia Mariupol

To miasto wciąż broni się przed "hordą". "Jeśli Kreml nienawidzi czegoś bardziej niż Ukrainy, to słowa »Mariupol«"

"Półtora miesiąca nasi obrońcy bronią miasta przed rosyjską hordą, która jest ponad dziesięć razy liczniejsza. Trzymają się pod bombardowaniem i wgryzają się w każdy metr miasta. Sprawiają, że Rosja płaci bardzo wysoką cenę" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podkreślił, że "jeśli Kreml nienawidzi teraz czegoś bardziej niż Ukrainy, to jest to słowo »Mariupol«".
Zobacz więcej na temat:  Mariupol Ukraina Rosja wojna 2022 ŚWIAT Europa

"Przekrwienie twarzy, podwyższone ciśnienie". Ukraiński pułk o zatrutych w Mariupolu

Ukraiński pułk Azow potwierdził, że stan ludzi, którzy zostali zatruci w Mariupolu chemicznymi środkami bojowymi, jest względnie zadowalający. "Główne symptomy u poszkodowanych, to przekrwienie twarzy, podwyższenie ciśnienia, suchość i pieczenie części ustnej gardła i śluzówki oczu" - głosi komunikat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Rosja serwis wschodni Europa broń chemiczna Mariupol

Rosjanie pozbywają się dowodów barbarzyństwa w Mariupolu. Chcą wywieźć ciała cywilów do krematorium

- Wojska rosyjskie pozbywają się dowodów swojego barbarzyństwa w Mariupolu - w ciągu najbliższych siedmiu dni planują zebrać ciała zamordowanych cywilów, a następnie spalić je w dużym krematorium w Charcysku pod Donieckiem - przekazał w poniedziałek wieczorem mer Mariupola Wadym Bojczenko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Mariupol