Polskie Radio
Section05
Mosul

Ofensywa na Mosul. Irackie wojsko wkracza do miasta

We wtorek do Mosulu wkroczyły elitarne siły antyterrorystyczne irackiej armii. Tym samym rozpoczęła się nowa faza ofensywy na to miasto, które od 2014 roku pozostaje w rękach dżihadystów. O operacji i jej wpływie na politykę międzynarodową mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Talaga Donald Trump Irak Mosul Państwo Islamskie terroryzm USA Światowa Szachownica - archiwalne

"Uchodźcy chcą pozostać jak najbliżej Syrii"

Premier Iraku wezwał kontrolujących Mosul dżihadystów z Państwa Islamskiego by poddali się irackim siłom, które prowadzą ofensywę na to miasto. Z kolei pociski wystrzelone prawdopodobnie z czołgów uszkodziły budynek Organizacji Narodów Zjednoczonych w Aleppo. O tym, jaki wpływ na sytuację humanitarną w regionie objętym wojną mają walki prowadzone w Syrii i Iraku, mówił w programie Świat w Południe korespondent Polskiego Radia Jarosław Kociszewski.
Zobacz więcej na temat:  Aleppo Irak Jarosław Kociszewski Mosul Syria uchodźcy Wojna w Syrii

Kurdyjscy bojownicy zbliżają się do Mosulu

Peszmergowie – bojownicy kurdyjscy znajdowali się w niedzielę w odległości 8 km od Mosulu, bastionu Państwa Islamskiego w Iraku. Ofensywa ok. 30 tys. żołnierzy irackich i Kurdów na to miasto rozpoczęła się przed tygodniem, wspierana przez lotnictwo koalicji pod wodzą USA. O ataku na Mosul mówił audycji Świat W Powiększeniu dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Irak Kurdowie Mosul Państwo Islamskie polityka Polskie Radio 24